Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Transparency: Prestanú nemocnice s neefektívnymi nákupmi... zemiakov?

Dnes už bývala ministerka zdravotníctva, Zuzana Zvolenská, sa rozhodla na konci roka 2012 zvýšiť kontrolu nákupov nemocníc. Vydala príkaz, ktorý mal klepnúť po prstoch nehospodárnym štátnym nemocniciam ešte vo fáze prípravy tendrov. Veľké nákupy malo odklepnúť a skontrolovať priamo ministerstvo. Dobrý zámer, ale ako aj súčasná kauza z Piešťan ukazuje, realizácia bola zjavne amatérska.

Transparency: Polovica nemocníc nemá na pacienta čas

V rámci hodnotenia kvality nemocníc Transparency International Slovensko spolu s INEKO vykonali prieskum informovania pacientov nemocnicami, tzv. „mystery shopping“, kde emailom kontaktovali 54 nemocníc pod fiktívnymi menami osôb. Predstavili sa už ako diagnostikovaný pacient, ktorý čaká na operáciu hernie a kládli  bežné otázky, ktoré pacientov zaujímajú pred podstúpením operácií.

Lekár: Treba iný typ zmeny, viac prístrojov nepomôže

Zaujímavý rozhovor s lekárom - pediatrickým anestéziológom pracujúcim najmä pre privátnu Harley Street Clinic v Londýne. Na Slovensku pôsobí v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici a vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.PETER KENDERESSY upozorňuje, že ak aj postavíme novú nemocnicu, ale nezmeníme procesy liečby, nič sa nezmení.

Na zdravotníckych eurofondoch najviac zarobil Širokého Váhostav

V  období 2007-2013 Európska únia, na základe požiadaviek Slovenska, vyčlenila na zdravotníctvo takmer 295 miliónov EUR. Transparency International Slovensko analýzou zdravotníckych eurofondov poukazuje na to, že európske peniaze si zasluhujú oveľa viac pozornosti, než sa im dostáva. Napríklad firma PRO TENDER pomáhala s obstarávaním  pri 39 % z celkom 68 úspešných žiadateľov o zdravotnícke eurofondy. Konateľa tejto spoločnosti Petra Hložného polícia obvinila z machinácii pri verejnom obstarávaní. Váhostav, firma Juraja Širokého, ktorý pôsobí v zdravotníctve dlhodobo, získal dve zákazky za eurofondy spolu za takmer 36 miliónov EUR, či je spomedzi ostatných uchádzačov najviac.

Analýza Operačného programu zdravotníctvo 2007-2013: Viac verejnej kontroly eurofondov

Pre obdobie 2007-2013 Európska únia, na základe požiadaviek Slovenska, vyčlenila takmer 295 miliónov EUR na rozvoj zdravotníctva prostredníctvom Operačného programu zdravotníctvo. Transparency International Slovensko sa pozrelo ako transparentne sa tieto zdroje využívali a poukazuje na slabé miesta tohto prerozdeľovania. K tejto podnetnej analýze prispelo svojou troškou, v podobe metodiky, aj HPI

Veľké nemocnice nakupovali elektrinu najdrahšie

Štúdia TIS na obstarávaní elektrickej energie príkladne a jednoducho poukazuje na neefektívnosť v slovenskom zdravotníctve. Ak by aspoň tri nemocnice, ktoré obstarávali energiu nad trhovú cenu boli schopné vysúťažiť elektrinu za trhovú cenu, ich celková ročná úspora by mohla dosiahnuť až 450 tisíc. 

Prešetrovanie údajnej štátnej pomoci pre SZP a VšZP [pdf]

Európska komisia preveruje údajnú štátnu pomoc, ktorú mala Slovenská republika poskytnúť Spoločnej zdravotnej poisťovni a neskôr Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Nález Ústavného súdu vo veci regulácie miezd sestier

PL. ÚS 13/2012-90

"Zákon č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s čl. 20 ods. 1 v spojení s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky."

Slovensko – Česko 1:4

Verejné obstarávania slovenských nemocníc sa vyznačujú nízkym počtom súťažiacich ponúk. Viac ako dve tretiny (68,1%, t.j. vyše 563 mil. EUR) z celkového obstaraného objemu nemocníc v období január 2009 – marec 2012 boli realizované v tendroch, kde sa zúčastnil iba jeden uchádzač. V Česku dosahuje tento podiel približne asi jednu tretinu celkového obstaraného objemu.

Firmy z daňových rajov bodujú aj v slovenských štátnych tendroch

Od roku 2009 vyhrali firmy zo siedmich top daňových rajov verejné zákazky za 65 miliónov eur. Najviac uspel Cyprus s 37 miliónmi eur, potom Švajčiarsko s 18,4 mil. eur a Lichtenštajnsko so zákazkami za 3,7 mil. eur. Najviac víťazov uspelo v dodávkach zdravotníckeho materiálu, ktorý tvoril takmer tretinu celého objemu. Do zdravotníctva navyše putovali často aj dodávky laboratórnych prístrojov, čo bolo ďalších 7% objemu zákaziek. Zdravotníctva sa napríklad týkali aj všetky tendre s víťazmi z Belize a Luxemburska ako aj desať z dvanástich zákaziek do Lichtenštajnska.