Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Nemocniciam a poliklinikám stúpa dlh. Sociálnej poisťovni dlhujú takmer 114 miliónov eur

Zdravotnícke zariadenia dlhovali Sociálnej poisťovni (SP) ku koncu októbra na poistnom takmer 114 miliónov eur. Od minuloročného decembra ich dlh narástol o 27,6 milióna eur.  Dlh zdravotníckych zariadení v pôsobnosti MZ SR dosiahol výšku 76,8 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zvýšil o 2,3 milióna eur. S neuhradenými dlhmi sa v súčasnosti trápia Univerzitná nemocnica Bratislava, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava a Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Voči SP majú transformované zdravotnícke zariadenia dlh vo výške 37,2 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom je to o 731-tisíc eur viac. 

>> viac na aktualne.sk >>

Zlá správa pre CT-čkárov. Elitní policajti začali trestné stíhanie

Čudný nákup CT zariadenia pre piešťanskú nemocnicu už začala vyšetrovať polícia. Vyšetrovanie sa podľa šéfa Národnej kriminálnej agentúry Daniea Gogu vedie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Podozrivý nákup CT-zariadenia pre Piešťanskú nemocnicu už stál kreslá ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú a  aj šéf parlamentu Pavola Pašku. Práve s ním bola spájaná firma Medical group, ktorá mala nemocnici CT-čko dodať za 1,6 milióna eur. K tej sa pár dní po medializácii kauzy prihlásil banskobystrický právnik Juraj Koval, ktorý je šéfom dozornej rady. Ten oznámil, že šéfku firmy Eriku Bilú odvolá.

>> viac na aktualne.sk >>

Koniec schránkových firiem vo verejnom obstarávaní? Ficovi dnes odklepla novelu zákona vláda

Od budúceho roka by sa malo zamedziť účasti tzv. schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Sprísnenie podmienok prináša návrh novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý vo štvrtok schválil kabinet. Národnej rade navrhuje prerokovať normu v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohla začať platiť už od 1. januára 2015.  Verejného obstarávania sa bude môcť po novom zúčastniť len taká právnická osoba, ktorá bude schopná preukázať vlastnícke vzťahy až po úroveň fyzickej osoby. Podľa strany sieť je v skutočnosti návrh predložený predsedom vlády taký deravý, že majitelia schránkových firiem sa veľmi nezapotia, aby ho obišli a jeho nedodržiavanie je prakticky neodhaliteľné a nepotrestateľné. 

>> viac na aktualne.sk >>

Zamestnanci chcú odvolať riaditeľku nemocnice v Piešťanoch

Žiadosť o odvolanie riaditeľky Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch Márie Domčekovej z funkcie podpísalo zatiaľ 92 zamestnancov. Riaditeľku môže odvolať správna rada nemocnice, iniciátori podpisovej akcie však veria, že prípadom sa bude zaoberať aj ministerstvo zdravotníctva alebo premiér Robert Fico. Podľa iniciátorky podpisovej akcie pani riaditeľka nerozumie zdravotníckej problematike, nezaujímajú ju problémy zamestnancov a za dva roky sa nebola schopná zamestnancom nemocnice ani predstaviť. Riaditeľka žiadne dôvody na odvolanie z funkcie nevidí a sama sa odstúpiť nechystá. Za verejným obstarávaním na nákup údajne predraženého CT prístroja si stojí.

>> viac na pravda.sk >>

Novým štátnym tajomníkom rezortu zdravotníctva je Mário Mikloši

Novým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva (MZ) sa stal doterajší riaditeľ Sekcie zdravia na MZ Mário Mikloši. Do funkcie ho vo štvrtok vymenovala vláda na návrh čerstvého ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Ten pôvodne navrhoval na tento post riaditeľa prešovskej fakultnej nemocnice Radoslava Čuhu. Mikloši vystrieda vo funkcii štátneho tajomníka práve Čisláka, ktorý po odstúpení Zuzany Zvolenskej zasadol do kresla šéfa rezortu začiatkom novembra.

>> viac na pravda.sk >>

Protimonopolný úrad podozrieva z kartelu tri firmy v tendri

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR má podozrenie z možnej kartelovej dohody firiem v súťaži z oblasti zdravotníctva. Koncom septembra tohto roka preto začal podľa slov riaditeľa odboru kartelov PMÚ Petra Demčáka správne konanie voči trom podnikateľom. Kartel sa má týkať súťaže na výstavbu zdravotníckeho zariadenia v Košiciach. Celková hodnota zákazky bola približne 26,5 milióna eur, vyčíslil Demčák. Z toho 22,5 milióna eur majú tvoriť prostriedky z eurofondov a zvyšok financuje štát. Dvaja z troch podnikateľov, voči ktorým začal PMÚ konanie, sa priamo súťaže zúčastnili. To znamená, že predložili ponuky. Úrad na základe získaných informácií predpokladá, že ich mohli vzájomne koordinovať.

>> viac na teraz.sk >>

S Penta Enterprises na Belize nemáme nič spoločné, tvrdí Penta

Investičná skupina Penta tvrdí, že nemá so spoločnosťou Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize žiadne majetkové ani iné prepojenie. Právni zástupcovia investičnej skupiny Penta zistili, že za spoločnosťou Penta Enterprises Ltd stojí košický "podnikateľ" Jozef Homolya, žijúci v Seattle v USA, neskôr v Košiciach, priblížila spoločnosť. Reagovala tak na obvinenia Daniela Lipšica z 10. novembra, ktorý v súvislosti s kauzou nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici označil belizskú firmu Penta Enterprises Ltd, ktorá sídli na rovnakej adrese ako dodávateľ prístroja Medical Group, ako prepojenú na skupinu Penta. Skupina tiež informovala, že 14. novembra došlo na rovnakej adrese k založeniu spoločností Lipsic Enterprises Ltd a Nova Enterprises Ltd.

>> viac na sme.sk >>

Preležaniny v rozpočte nevidno, prečo na ne dávame tak málo?

Štúdia zdravotnej sestry Beáty Greššovej Halászovej uvádza, že Holandsko dáva na prevenciu a ošetrovanie preležanín percento z rozpočtu na zdravotníctvo. Vo Veľkej Británii sú to až štyri percentá. V podiele sú však zahrnuté aj náklady na mzdy sestier a ošetrovateľov. Na Slovensku prevenciu a ošetrovanie preležanín financujú zdravotné poisťovne z verejného zdravotného poistenia. Ich rozpočet vlani presahoval 3,6 miliardy eur a na preležaniny išli necelé dve desatiny percenta. Najviac dáva najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá má zároveň aj najstarších a najchorľavejších poistencov. Na preležaniny vynaložila vyše dve desatiny percenta a v posledných troch rokoch krivka nákladov na tento zdravotný problém rastie.

>> viac na sme.sk >>

Poslanci skontrolujú tri nemocnice, preveria ich nákupy

Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo odsúhlasili poslanecký prieskum v nemocniciach v Piešťanoch, Martine a Trenčíne, preveriť si chcú nákupy zdravotníckych prístrojov od spoločnosti Medical Group SK a jej predchodcu Martek Medical od roku 2010. Prieskum odsúhlasili všetci prítomní poslanci. Návrh predložili zákonodarcovia za SDKÚ, KDH a Most-Híd. Výborom v utorok prešiel aj ďalší návrh opozície, a to predloženie správy od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka o prešetrení tendrov vo všetkých nemocniciach rezortu, v ktorých uspeli spomínané spoločnosti od roku 2010.

>> viac na pravda.sk >>

Zdravotníctvo by malo dostať o takmer 152 miliónov eur viac

Ministerstvo zdravotníctva by malo dostať na budúci rok viac peňazí, ako bolo pôvodne plánované. Navýšenie rozpočtu by malo predstavovať takmer 152 miliónov eur. Podľa návrhu by sa plánovaná suma výdavkov 1,204 miliardy eur mala navýšiť na 1,356 miliardy eur. Peniaze majú vykryť stratu, ktorú vytvorili zmeny v zdravotných odvodoch.  Opozícii napriek navýšeniu chýba v rozpočte rezortu zdravotníctva 100 miliónov eur. Viliamovi Novotnému z SDKÚ-DS v rozpočte chýbalo najprv 250 miliónov eur. Tým, že minister Kažimír do rezortu doniesol nových 150  miliónov, 100 miliónov mu stále chýba.

>> viac na teraz.sk >>