Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Ambulantní lekári sa niekedy vraj cítia ako nepriatelia štátu

Štát sa podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislava Pásztora tvári ako keby boli ambulantní lekári nepriatelia či nie príliš priatelia. Podľa ASL SR  nevytvára poskytovateľom rovnaké podmienky v porovnaní so štátnymi. Za aktuálny príklad Pásztor dáva zavedenie povinnosti pre neštátnych poskytovateľov mať registračnú pokladnicu, kým pre štátnych to nie je potrebné. Asociácia je presvedčená, že štát by mal garantovať rovnaké podmienky pre neštátnych poskytovateľov ako pre štátnych, a to aj v otázke povinného zazmluvňovania v rámci pevnej siete, či otázke garancie platov.

>> viac na teraz.sk >>

V. Novotný chcel informácie o financovaní novej nemocnice, nepochodil

Opozičný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) volá po odkrytí financovania projektu novej nemocnice v Bratislave. Chcel preto od ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smer-SD) podrobnejšiu správu o doterajších a predpokladaných nákladoch. V takomto duchu predložil dnes aj návrh uznesenia parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Poslanci Smeru-SD sa hlasovania zdržali, takže návrh napriek hlasom opozície neprešiel. Podľa Novotného tak dokázali, že vládna strana chystá na ľudí finančnú pascu a skrýva ministerské plány. Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark-u, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice či biomedicínskeho vedeckého parku SAV

>> viac na teraz.sk >>

Lekári odmietajú vymáhať nedoplatky pre poisťovňu Dôvera

Odmietam robiť exekútora pre zdravotné poisťovne, napísala psychiatrička Kornélia Fabišíková o nových dodatkoch k zmluvám so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Lekárov pobádajú, aby pacientov, ktorí dlhujú za zdravotné poistenie, upozorňovali a prípadne od nich nedoplatky priamo vyberali. Psychiatrička nie je jediná, čo s touto časťou dodatkov nesúhlasí. Je to len možnosť, hovorí o vyberaní nedoplatkov od poistencov šéf Dôvery Martin Kultan. Ak lekár nebude informovať neplatiča o dlhu a nezoberie od neho nedoplatok za poistné, nebude to podľa Dôvery mať vplyv na jeho zmluvu. Kultan však pripúšťa, že lekári, ktorí sa zapoja do on­line spolupráce s Dôverou, budú mať vyššie platby za kapitovaných pacientov alebo špecialisti vyššie platby za výkony.

>> viac na sme.sk >>

Aktívny pacient je pre systém o pätinu lacnejší, ukázala analýza KPMG

Zapájanie pacienta do manažovania svojej zdravotnej starostlivosti by mohlo šetriť peniaze. Nedávna analýza poradenskej spoločnosti KPMG International naznačuje, že väčšina aktívnych pacientov stojí o osem až 21 percent menej. Upozorňuje, že existujúce modely starostlivosti v tejto oblasti zlyhávajú, čo môže mať za následok zbytočne veľa diagnostiky, liečebných kúr a zvýšené náklady. Podľa štúdie by sa mali preto pacienti a ich opatrovatelia oveľa viac zapájať do voľby liečby a svojich zdravotných plánov. V správe KPMG sa konštatuje, že ľudia s dlhodobo zlým zdravotným stavom trávia u lekárov len malú časť svojho liečenia. Drvivá väčšina starostlivosti je poskytovaná samostatne, s pomocou opatrovateľov alebo rodiny.

>> viac na teraz.sk >>

Všeobecní lekári žiadajú rozšírenie kompetencií

Všeobecní lekári žiadajú rozšírenie svojich kompetencií tak, aby sa komplexná zdravotná starostlivosť dostala čo najbližšie k pacientom. Odstránila by sa tak podľa nich prvá prekážka poskytovania integrovanej starostlivosti pacientom. Zhodli sa na tom účastníci 35. výročnej konferencie Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL). K požiadavkám patrí aj zachovanie súčasnej siete všeobecných lekárov v existujúcich geografických centrách, ktoré sú podľa nich vhodnou základňou pre budovanie moderného systému integrovanej zdravotnej starostlivosti. Integrovanú zdravotnú starostlivosť chápu účastníci podujatia ako horizontálnu integráciu zdravotnej starostlivosti do komunít pacientov, a nie ako odchod lekárov primárnej zdravotnej starostlivosti z komunít a ich integráciu do vzdialených centier.

>> viac na teraz.sk >>

KDH kritizuje vládu za rozpočet pre zdravotníctvo

Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo kritizuje opozičná strana KDH. Ak by bola zdravotná starostlivosť pre vládu prioritná, nenavrhla by menej ako dvojpercentné zvýšenie, poznamenal expert strany pre zdravotníctvo Marian Faktor. Viaceré rezorty si podľa neho polepšili viac. Problém vidí v tom, že vláda opäť nerieši výrazný rozdiel medzi platbami za poistencov štátu a odvodmi ekonomicky aktívnych obyvateľov. Jeho prepočty ukazujú, že štát dá za svojich poistencov 30,2 eura, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej. Naproti tomu živnostník platí tento rok 56,35 eura, zamestnanec dvojnásobok, uvádza. Faktor v stanovisku poukazuje aj na fakt, že zdravotná starostlivosť o deti a dôchodcov patrí medzi najnákladnejšie, hoci sú najväčšou skupinou štátu. 

>> viac na teraz.sk >>

Lekárska fakulta má nového dekana

Akademický senát Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (AS LF UPJŠ) v Košiciach si bude voliť nového dekana na štvrtkovom (16.10.) zasadnutí. Predchádzajúci dekan Leonard Siegfried oznámil odstúpenie z funkcie 24. septembra, čo zdôvodnil "konfrontačným charakterom riadenia" zo strany rektora UPJŠ Ladislava Mirossaya k Lekárskej fakulte.  Rektor chcel odvolať Siegfrieda z postu dekana v súvislosti s medializovanou kauzou štúdia syna prednostu kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie LF UPJŠ Andreja Jenču. Podľa vedenia univerzity Andrej Jenča ml. vyštudoval zubné lekárstvo v rozpore so študijným poriadkom a vnútornými predpismi školy. Rektor vyčítal Siegfriedovi nečinnosť v kauze, čo bývalý dekan odmietol.

>> viac na teraz.sk >>

Štát zaplatí štúdium začínajúcim praktickým lekárom

Už 135 absolventov lekárskych fakúlt sa prihlásilo do rezidentského programu, ktorého cieľom je vyriešiť nedostatok a vysoký vek všeobecných lekárov na Slovensku, a to najmä na dedinách. Záujemcovia o túto prácu budú mať náklady na ďalšie asi trojročné štúdium hradené z eurofondov a povinnosť absolvovať prax v nemocnici. Až potom získajú ambulanciu pre deti či dospelých v regióne.. Program začal fungovať tento mesiac. Prihlásiť sa doň môžu buď absolventi lekárskych fakúlt bezprostredne po skončení štúdia, alebo lekári do 36 rokov, ktorí ešte nemajú atestáciu. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztora o tri až päť rokov bude u nás chýbať až 700 obvodných doktorov.

>> viac na pravda.sk >>

Penta chce kúpiť ďalšie nemocnice na západnom Slovensku

K dvanástim regionálnym nemocniciam, najmä na východe Slovenska, môže investičná skupina Penta pridať ďalšie dve, teraz na západe. Má totiž záujem o regionálne nemocnice v Galante a Dunajskej Strede. Ich akcie chce predať trnavská župa. Vyhlásila verejnú súťaž, no nepovedala, koľko peňazí chce za tieto dve nemocnice získať. Ponuky majú záujemcovia o kúpu predkladať do konca decembra. Už dnes však viaceré firmy, ktoré prevádzkujú niektoré regionálne nemocnice, prejavili záujem.

>> viac na sme.sk >>

Šéfa lekárskej komory Kollára kritizujú lekári

Pred tromi rokmi stál na čele najväčšieho lekárskeho povstania v novodobej histórii Slovenska. Vybojoval vyššie platy pre nemocničných lekárov a stal sa šéfom lekárskej komory. Mariana Kollára teraz kritizujú jeho vlastní – lekári. Vyčítajú mu hlavne spôsob komunikácie s médiami aj s verejnosťou. Zazlievajú mu, že nerieši problémy lekárov a málo komunikuje s ministerstvom zdravotníctva. Posledná vlna kritiky sa na Kollára zniesla počas utorňajšieho snemu regionálnej lekárskej komory v Banskej Bystrici. Marian Kollár tvrí, že kritické názory sú ojedinelé a väčšina komory ho podporuje. 

>> viac na sme.sk >>