Kúpele strácajú pacientov

Kúpele prichádzajú o klientov, ktorých tam na doliečenie posielajú lekári. Dôvodom je nárast poplatkov pre cukrovkárov a ľudí s vysokým tlakom.

29.07.2012 17:00
kúpele, Piešťany Foto:
Pokles návštevnosti zaznamenali aj kúpele v Piešťanoch, zamerané na liečbu reumatizmu a rehabilitáciu pohybového aparátu a nervového systému.
debata (10)

Hoci ide o ochorenia, ktoré postihujú čoraz viac ľudí a v prípade cukrovky sa hovorí dokonca o epidémii, pacienti s týmito diagnózami si po zmene zákona musia od decembra minulého roka v kúpeľoch doplácať za ubytovanie a stravu. Predtým im všetko hradila zdravotná poisťovňa. Kúpele preto začali ponúkať novinku, namiesto klasického pobytu sa pacienti liečia v ambulancii.

„Situácia je dramatická už len tým, že vo veku 50 až 70 rokov majú hypertenziu dve tretiny ľudí,“ upozorňuje lekársky riaditeľ Bardejovských kúpeľov Jozef Halecký. Výskyt cukrovky bude podľa neho rásť ešte rýchlejšie ako hypertenzia. Odhaduje, že v priebehu piatich rokov bude trpieť na túto chorobu 20 až 25 percent ľudí.

Pacientov, ktorí potrebujú kúpele, rozdeľuje zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti na dve skupiny – A a B. V skupine A platí celý pobyt zdravotná poisťovňa, poistenci zo skupiny B majú hradenú len liečbu, ubytovanie a stravu si platia sami. Pacientov s cukrovkou a trpiacich na vysoký tlak preradila decembrová novela z A do B. Na ubytovanie a stravu za jeden deň tak musia doplácať zhruba od 10 eur. Ceny sú rôzne v závislosti od kúpeľov, termínu liečby a tiež vybratej izby.

To, že sa rozširuje skupina ľudí, ktorí na takýto pobyt nemajú, si uvedomujú aj v Kúpeľoch Nimnica. „Počet klientov v Kúpeľoch Nimnica mierne stúpa, záujem sa zvyšuje, ale možnosť absolvovať kúpeľnú liečbu sa znižuje. V našich kúpeľoch sa snažíme umožniť absolvovanie kúpeľnej liečby v skupine B aj klientom s nižšími príjmami formou ambulantnej liečby, ktorú majú plne hradenú zdravotnou poisťovňou, alebo ubytovaním v druhej kategórii,“ približuje situáciu Katarína Jamborová, obchodná námestníčka Kúpeľov Nimnica

Ambulantnú formy ponúkajú aj v Bardejovských kúpeľoch. „Pacient si hradí ubytovanie, stravovanie, dopravu a v kúpeľoch dostáva lekársku starostlivosť, ošetrenie a sledovanie lekárom a procedúry, ktoré sa účtujú cez zdravotnú poisťovňu,“ hovorí Halecký. Tento systém zaviedli väčšinou pri pacientoch z okresu alebo jeho okolia. „Tí môžu bývať a stravovať sa doma a k nám dochádzajú autom alebo autobusom. Takto to finančne môžu zvládnuť,“ vysvetľuje Halecký.

Zároveň priznáva, že to nie je ideálne riešenie. „Nie je to komplexná liečba. Chýba pobyt na lôžku, dietoterapia, psychoterapia, prednášky a edukácia pacienta,“ upozorňuje Halecký. Pacienti by mali stráviť v kúpeľoch minimálne tri týždne, pri liečbe v ambulancii podľa neho tri týždne dochádzať „nevládzu“ a chodia len týždeň. „To je ale čas, ktorý je na kúpeľnú fyziatrickú liečbu prikrátky na zlepšenie zdravotného stavu. Je to východisko z núdze,“ hovorí Halecký.

Pre zmeny v zákone Bardejovské kúpele pocítili úbytok klientov zdravotných poisťovní. Tamara Šatanková povedala, že naopak, stúpol počet samoplatcov, rekondičných návštevníkov a účastníkov tzv. kongresovej turistiky. Tieto skupiny by mali podľa nej vykompenzovať výpadok klientov poisťovní, pričom najväčší záujem majú o krátkodobejšie pobyty a víkendové wellness balíčky.

Pokles návštevnosti zaznamenali aj najznámejšie slovenské kúpele zamerané na liečbu reumatizmu a rehabilitáciu pohybového aparátu a nervového systému. Hans Dieter Bergmann, obchodný a marketingový riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, to pripisuje celkovej ekonomickej situácii za ostatné roky.

V kúpeľoch Kováčová zostáva počet klientov podobný. Správkyňa kúpeľov Marcela Šandorová dodáva, že sa skôr skracuje dĺžka pobytu pri samoplatcoch. „Záujem by aj bol, ale dôležité sú ceny. Väčšina klientov v skupine B a samoplatcovia využívajú akcie,“ vysvetľuje Šandorová. Kúpele Štós, ktoré sa špecializujú na liečbu dýchacích problémov, sa na nedostatok klientov nesťažujú. Podľa ich marketingovej manažérky Marianny Ovčarikovej majú vybudovanú stabilnú klientelu.

Celkovo vlani navštívilo kúpele približne 60-tisíc ľudí, ktorým pobyt čiastočne alebo úplne hradila poisťovňa. Najviac návštevníkov kúpeľov bolo z najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Počet jej poistencov, ktorí sa dostanú do kúpeľov, sa pohybuje okolo 43-tisíc ročne. Na druhom mieste je poisťovňa Dôvera s počtom približne 15-tisíc klientov ročne a napokon poisťovňa Union, ktorá sprostredkuje návštevu kúpeľov približne dvetisíc poistencom ročne.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba