Vláda schválila novelu zákona o zdr. poisťovniach

streda, 08. august 2007, 15:59

Vládny kabinet v stredu schválil návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Návrhom novely zákona sa má od začiatku budúceho roka znížiť maximum peňazí, ktoré môže poisťovňa použiť na vlastnú správu, na 3 % z vybraného poistného zo súčasnej úrovne 4 %. Novela zároveň stanovuje, že kladný hospodársky výsledok môže poisťovňa použiť výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti.

S navrhovanou novelou zákona nesúhlasia zamestnávatelia, ani samotné súkromné zdravotné poisťovne.  „Je to pre nás principiálna otázka, tak prinicipiálna, ako bol Zákonník práce,“ uviedol k návrhu novely zákona na tlačovej besede po rokovaní vlády predseda vlády Robert Fico.

Cieľom vlády podľa Fica je, aby sa systému zdravotného poistenia vrátil verejnoprávny charakter. „Chceme, aby súkromné zdravotné poisťovne ako akciové spoločnosti, ktoré vyberajú od ľudí peniaze na zdravotné poistenie, mali tieto peniaze len vo svojej správe,“ povedal premiér. Kladný hospodársky výsledok zdravotných poisťovní pritom podľa Fica nemôže zostať v rukách súkromných zdravotných poisťovní, ale sa musí vrátiť do zdravotného systému. Znížením tvorby správneho fondu zdravotných poisťovní sa podľa predsedu vlády dosiahnu „významné úspory, ktoré budeme môcť použiť v zdravotníctve“.

Ako pokračoval premiér, minister zdravotníctva na základe vládneho uznesenia pracuje na projekte zlúčenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. „Hľadáme výhody, chceme sa pozrieť na nevýhody a na základe toho sa v budúcnosti rozhodneme,“ uviedol Fico k možnému zlúčeniu dvoch štátnych zdravotných poisťovní.

Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sú zdravotné poisťovne inštitúcie, ktoré pracujú vo verejnom záujme a s verejnými prostriedkami, pričom sú napojené na systém Štátnej pokladnice. Navrhovanou novelou zákona sa podľa ministra okrem toho zavádza oddelenie účtovníctva verejného zdravotného poistenia od individuálneho zdravotného poistenia. „Trváme na tom, aby sa všetky peniaze, ktoré sa vyzbierajú od občanov tohto štátu v rámci odvodov poistného, premietli do úhrady zdravotnej starostlivosti,“ zdôraznil Valentovič.

Šéf rezortu zdravotníctva sa pritom kvôli navrhovanej novele zákona prípadnej arbitráže zo strany súkromných zdravotných poisťovní neobáva. „Sme presvedčení o tom, že k žiadnym arbitrážam nepríde,“ povedal Valentovič. Navrhovaná novela podľa neho len „odstraňuje rozdielnosť výkladov vzhľadom na zákon o rozpočtových pravidlách“. V tomto zákone sú totiž zdravotné poisťovne podľa ministra definované ako subjekty verejnej správy, ktoré hospodária s verejnými prostriedkami. V súvislosti s návrhom na zníženie správneho fondu zdravotných poisťovní zo 4 % na 3 % z vybraného poistného minister poznamenal, že zdravotné poisťovne „nebudú musieť rušiť pobočky, ale možno budú musieť obmedziť marketingové aktivity“, uzatvára agentúra SITA.

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia