Kabinet oživil Rázsochy, schválil v nich audit

streda, 12. november 2008, 17:30

Fakultnú nemocnicu s poliklinikou (FNsP) Rázsochy čaká projektový, medicínsky a technický audit. Vláda totiž v stredu vzala na vedomie Návrh riešenia stavu investície „Fakultná nemocnica s poliklinikou Rázsochy“, ktorý vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Záverom auditu by mal byť projekt zariadenia, ktoré by poskytovalo ústavnú zdravotnú starostlivosť vo viacerých medicínskych odboroch a súčasne by zohľadňovalo aj požiadavku zabezpečenia výučby poslucháčov medicíny a ošetrovateľstva.

„Vláda sa nerozhodla, že sa Rázsochy dostavajú, vláda sa rozhodla, že uzavretá kapitola sa otvára,“ povedal pri tejto príležitosti minister zdravotníctva Richard Raši. Medicínsku analýzu komplexu podľa neho urobia lekári a lekárska fakulta, ostatné záležitosti ako napríklad statiku budú skúmať znalci v danom obore. Na audit však podľa neho nebudú žiadať extra finančné prostriedky. Kabinet zároveň na svojom rokovaní zrušil uznesenie vlády z mája roku 2003, ktorým sa zastavili stavebné práce na FNsP Rázsochy a rozhodlo sa o jej predaji.

O tom, koľko bude oživenie zariadenia stáť, rezort zdravotníctva zatiaľ hovoriť nechce. „Realizácia uvedeného projektu je vysoko finančne náročná a dopad na štátny rozpočet by bolo možné kvantifikovať až po vykonaní vyššie uvedených auditov,“ konštatuje materiál. „Pokiaľ by sa do toho (dostavby FNsP Rázsochy – pozn. red.) išlo, prvotne sa použijú zdroje, ktoré budú získané z odpredaja existujúceho majetku, čiže to je Mickiewiczova ulica, kde je ten majetok určite výrazne nad 1 mld. Sk (33,19 mil. €),“ vyhlásil Raši. Štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Peter Kažimír doplnil, že by súhlasili len s tým, aby sa ministerstvo zdravotníctva zbavilo terajších nehnuteľností a následne by sa presťahovalo do nových. „Iný variant nie je možný,“ skonštatoval.

Ministerstvo odôvodňuje pripravované zmeny aj tým, že sa zariadenie doteraz nepodarilo predať. Dôvodom sú podľa neho najmä zlikvidovaná prístupová cesta k objektu, samotný stav rozostavanej stavby, ako aj prípadné spory s majiteľmi pozemkov v dôsledku vyrovnania vlastníckych vzťahov. Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Bratislava ako správcovi objektu však podľa neho z dôvodu ochrany FNsP Rázsochy vznikajú každoročne nemalé náklady.

Problémom je podľa rezortu aj fakt, že hospodárska zmluva o dodávke stavebných prác na zariadenie nebola nikdy ukončená a nároky z nej neboli vysporiadané. „K 31. marcu tohto roka má dodávateľská firma, s ktorou bola uzatvorená hospodárska zmluva o dodávke stavebných prác na investičnú výstavbu FNsP Rázsochy, vyčíslené svoje nároky uplatňované pri prípadnom ukončení tohto zmluvného vzťahu, vrátene uniknutého zisku vo výške 75,7 mil. Sk (2,513 mil. €),“ uvádza sa v návrhu.

Za dostavbu FNsP Rázsochy sa niekoľkokrát postavil prezident SR Ivan Gašparovič, nevylúčil ju však ani samotný minister zdravotníctva Richard Raši. Okrem iného to prezentovali aj na prvom pracovnom stretnutí v júnu tohto roka. „Porozumeli sme si v otázke moderného zdravotného strediska v Bratislave,“ povedal vtedy Gašparovič a mal na mysli práve Rázsochy. „Mali by sa dokončiť aj za cenu, že to nebude stáť málo, skôr viac, Bratislava takéto centrum potrebuje,“ pokračoval. Podľa Rašiho si slovenskí pacienti zaslúžia byť liečení kvalitne a na vysokej úrovni. „Myslím si, že nájdeme celospoločenský konsenzus,“ dodal. Zároveň ale upozornil na ekonomický aspekt celého projektu. Zastavenie celého projektu označil za chybu, ktorá bude stáť niekoľko stoviek miliónov korún, uzatvára agentúra SITA.

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia