Murgašova firma opäť prepojená na kupca polikliník

utorok, 03. marec 2009, 17:12

Firma Spc Bankruptcy, ktorá ako víťaz verejnej obchodnej súťaže kúpila koncom roka 2007 od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) polikliniky v Poltári a Fiľakove a dve zdravotnícke strediská polikliniky v Banskej Bystrici, je pravdepodobne personálne prepojená na predsedu BBSK Milana Murgaša.

Osoba s rovnakým menom a adresou, ako David Gottvald, ktorý je podľa obchodného registra spolu s Murgašom spoločníkom vo firme LPD – Biopharma, figuruje totiž podľa českého obchodného registra vo viacerých firmách s Dagmar Langovou,ktorá má rovnakú adresu a rodné číslo ako konateľka Spc Bankruptcy Dagmar Mavropoulu-Vangela.

„[LPD – Biopharma] nie je moja firma, ja som tam len spoločníkom,“ odpovedal Murgaš agentúre SITA na žiadosť o stanovisko k tomuto prepojeniu. Pokračoval, že nevie, kto je David Gottvald, ani s ním nevstupoval do firmy. „Musíte sa opýtať predchádzajúcej majiteľky obchodného podielu, prečo to predala pánovi Gottvaldovi. Ja na túto otázku odpovedať neviem. Ja som na to, komu to predajú, nemal žiaden vplyv,“ uviedol Murgaš. Pripomenul, že Spc Bankruptcy kúpila župné polikliniky preto, lebo v súťaži za ne ponúkla najvyššiu cenu.

Firma Spc Bankruptcy odstavila na predchádzajúce dva týždne svoju polikliniku v Poltári od vody, elektriny a tepla. Ako dôvod uviedla stratovú prevádzku polikliniky. K dôvodom opätovného spustenia prevádzky polikliniky od tohto pondelka sa konateľka firmy zatiaľ nevyjadrila. Ešte koncom minulého týždňa sa však objavili na dverách ambulancií letáky, ktoré v mene lekárov vyzývajú pacientov, aby lieky kupovali v lekárni Silva Polta, sídliacej v budove polikliniky. V letákoch sa uvádza, že prevádzku zabezpečí zvýšené nájomné od lekárne Silva Polta, ktoré je však podmienené zvýšením tržieb tejto lekárne. Lekáreň Silva Polta patrí do siete lekární Cityfarma Slovakia. Od pondelka je tak označená a platí v nej aj komerčná akcia siete Cityfarma Slovakia, ktorá ponúka zákazníkom za každý recept jedno euro.

Sieť lekární Cityfarma Slovakia sa v súvislosti s BBSK v tomto volebnom období objavila dvakrát. Prvýkrát v januári 2007, keď Úrad BBSK odporučil sociálnym zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, aby liečivá a zdravotnícke pomôcky odoberali zo siete lekární Cityfarma. Druhýkrát to bolo o mesiac neskôr, kedy agentúra SITA poukázala na skutočnosť, že v orgánoch firiem, ktoré vyhrali kontroverznú súťaž na predaj župných polikliník, v ktorej bola na podávanie ponúk lehota jeden týždeň, sú tie isté mená ako v orgánoch Cityfarma Slovakia. Neskôr, keď sa zistilo, že tieto firmy sú cez vtedajšieho spoločníka Milana Žirka personálne prepojené aj na Murgašovu firmu LPD – Biopharma, Murgaš súťaž zrušil a ešte v tom istom roku bola vyhlásená nová súťaž. V nej bola okrem Spc Bankruptcy úspešná aj stupavská firma TR – stav, ktorá kúpila polikliniku v Tornali, a trnavská firma Tanex, ktorá kúpila jedno zdravotnícke stredisko banskobystrickej polikliniky. Jediným spoločníkom firmy TR – stav sa 30. decembra minulého roka stala firma Cityfarma SVK a konateľmi Erik Kovács a Jozef Durdík. Sú to rovnaké mená aké figurovali v orgánoch firiem, ktoré vyhrali prvú, zrušenú súťaž na predaj polikliník.

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia