Podvod vedenia lekárskej komory na lekároch

utorok, 07. marec 2006, 19:26

Posledné dni rezonuje spor medzi Slovenskou lekárskou komorou a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Tento spor nie je spôsobený reformou zdravotníctva. Dokonca v ňom vôbec nejde o finančné ohodnotenie lekárov. To sú len zástupné dôvody, na ktoré naleteli politici, lekári i pacienti. A žiaľ, ako neraz, i novinári.

O tom, ako majú zdravotníci riešiť svoju frustráciu z ohodnotenia, ktoré považujú za nespravodlivé, píšem v osobitnom článku. Na tomto mieste chcem ukázať, že fakty na jednej strane a tvrdenia na strane druhej usvedčujú vedenie Slovenskej lekárskej komory z klamania a zavádzania vlastných členov ako aj pacientov. Za celú rukojemnícku drámu je zodpovedných pár ľudí vedenia SLK, nie reforma, poisťovne, ministerstvo či štát.

Čo sa naozaj stalo?

Ako každý rok, aj tentoraz rokovali medzi sebou poskytovatelia s poisťovňami. Tento rok sa medzi poskytovateľov rozdeľuje viac peňazí ako vlani. Možno to nie je dosť (viď spomínaný osobitný článok), ale je to skrátka viac peňazí. Toto všetci zástupcovia poskytovateľov – vrátane lekárskej komory – uznali. Na rokovaní vo VšZP 6. februára 2006 preto všetci – vrátane lekárskej komory – súhlasili s novými zmluvami, keďže im dávajú maximum aktuálne možného. Vtedy žiadnych dodatočných 9 miliárd vedenie komory nežiadalo.

Znamená to, že ambulantní lekári, ktorých výzva komory strhla a ktorí sú frustrovaní z ohodnotenia, ktoré nepovažujú za spravodlivé, sa nechali oklamať. Tá istá komora totiž tri týždne dozadu súhlasila s podmienkami, ktoré dnes označuje za neprijateľné. Na návrhoch zmlúv s ambulantnými lekármi sa pritom nezmenila ani bodka.

Návrh zmluvy s poskytovateľmi ústavnej (teda nemocničnej) starostlivosti sa po 6. februári ale ešte zmenil. Šlo o právne formality, ceny sa nemenili a s úpravami súhlasila i zmenami dotknutá Asociácia nemocníc Slovenska. Ale práve to, že jedna zo zmlúv sa oproti pôvodnej dohode zo 6. februára zmenila, využilo vedenie Slovenskej lekárskej komory na odmietnutie všetkých zmlúv en bloc, vrátane ambulantných. Ambulantným lekárom pritom SLK klamala. Návrhy ich zmlúv neboli dôvodom protestu.

Z toho vyplýva, že vedenie Slovenskej lekárskej komory vyvolalo celý spor účelovo. Prečo? Čo sa naozaj medzi 6. februárom a 28. februárom zmenilo? Nuž, medzitým sa napríklad politici zhodli na termíne predčasných volieb. A tak páni Dragula s Kováčom hovoria ambulantným lekárom, aby neprijali nevýhodné zmluvy, ktoré pritom sami odsúhlasili, aby tým frustrovaných lekárov obrátili proti pacientom a tí sa azda obrátia proti nejakému hromozvodu, najlepšie vláde alebo reforme zdravotníctva, čo sa prejaví vo voľbách. Zmluvy sú pritom len nešikovnou zámienkou.

Dôsledky?

Lekári lepšie zmluvy nedostanú, podpíšu teda také, aké sú (lebo bez zmluvy s VšZP sa väčšina z nich neuživí – aspoň do čias, kým nebude zavedená vyššia miera spoluúčasti pacientov). Nič nezískajú, len zvýšia počet voličov ľavicových strán ako sú Smer a Slobodné fórum. A tie sľubujú prijať také riešenia, ktoré postavenie lekárov ešte zhoršia. Vedeniu komory sa však bude v tom novom systéme dariť podstatne lepšie. V tom je pointa.

Článok bol publikovaný na szalay.blog.sme.sk, kde nájdete aj ďalšie autorove príspevky.

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia