—
Zdravotnícki pracovníci vstupujú od pondelka 21. mája do štrajkovej pohotovosti. Ako pre agentúru SITA povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) Andrej Kučinský, reagujú tak na stav kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľskými organizáciami.
K zdravotníkom sa v štrajkovej pohotovosti pripoja aj zamestnanci zariadení sociálnej starostlivosti, ktorí žiadajú výrazné zvýšenie svojich miezd. Ako Kučinský zdôraznil, štrajková pohotovosť nebude mať žiaden dopad na pacientov.
SOZ sa vyhlásením štrajkovej pohotovosti pridal k Lekárskemu odborového združeniu, ktoré do štrajkovej pohotovosti vstúpilo od 1. mája. Dôvodom pre LOZ je absencia krokov, ktoré by viedli k zvýšeniu ich platov a zlepšeniu situácie v zdravotníctve. Ako pred časom informoval Kučinský, neudržateľnú situáciu v odmeňovaní zamestnancov nie je možné vyriešiť ďalšími rokovaniami a je priamym dôsledkom porušenia programového vyhlásenia vlády, ktoré jednoznačne garantovalo odvody štátu za ekonomicky neaktívnych občanov vo výške 5 % priemernej mesačnej mzdy počas celého roka. Asociácia nemocníc Slovenska deklarovala ochotu a potrebu navýšiť zárobkovú úroveň zamestnancov, no zároveň vychádzajúc z ekonomických možností zariadení za možný mzdový nárast považuje navýšenie miezd iba v rozpätí 5 až 10 %, s účinnosťou od 1. júna. To však SOZ považuje za celkom neprijateľné.
Ako uviedol Kučinský, štrajkovú pohotovosť podporili na piatkovom zjazde SOZ aj zástupcovia zamestnancov stredných zdravotníckych škôl, ako aj zamestnanci kúpeľov a žriediel a regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Podľa Kučinského chcú odborári ďalej rokovať s asociáciami nemocníc a majú záujem aj o rokovania s predsedom vlády Robertom Ficom, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a predsedom parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliamom Novotným.