Understanding informal patient payments in Kosovo’s healthcare system

utorok, 05. august 2014, 21:35

Článok sa zameriava na neformálne platby v kosovskom systéme zdravotnej starostlivosti. Článok zahŕňa analýzu súčasných inštitúcií a politík zameraných na boj proti korupcii, ako aj ako popis zistení od cieľových skupín so zameraním na vnímanie neformálnych platieb lekármi a pacientmi. 

Autor: A. Uka

vydal Health Policy Institute, august 2014, 17 strán


Fenomén neformálnych platieb je, podobne ako v mnohých iných krajinách juhovýchodnej Európy, intenzívny aj v Kosove. Tento dokument sa snaží ozrejmiť determinanty neformálnych platieb v kosovskom zdravotníctve a určiť komu platby prospievajú, aké sú vlastnosti a načasovanie platieb a aké sú dôvody platenia neformálnych platieb. Analýza vychádza z dvoch cieľových skupín, zložených z lekárov a pacientov. Výsledky ukazujú, že neformálne platby v hotovosti sú časté za operácie, pôrody a predbiehanie sa na čakacích listinách na diagnostické testy. Zdá sa, že platenie neformálnymi platbami je skôr výsledkom kultúry a tradície než sociálno-ekonomickými podmienkami. 

 

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia