—
Indikátor ekonomického sentimentu, typický viaczložkový indikátor konjunktúry sledovaný Štatistickým úradom SR, dosahoval počas jesenných mesiacov pozoruhodne priaznivé úrovne. Takéto indikátory zvyčajne dobre odrážajú stav očakávaní v ekonomike. V štruktúre tohto indikátora možno badať relatívne dobré – nie však jedinečné – úrovne indikátora dôvery v priemysle či v stavebníctve, jedinečné sú však výsledky indikátora spotrebiteľskej dôvery.
Indikátor spotrebiteľskej dôvery, ktorý odráža očakávania domácností ohľadne svojej kúpnej sily a budúcej spotreby, dosahuje najvyššie hodnoty za posledných 9 rokov. Pri podrobnejšom pohľade na vývoj indikátora v roku 2006 asi zaujme fakt, že sa skokovito zlepšil v druhej polovici roka: v „povolebných“ mesiacoch má podstatne lepšie hodnoty ako v „predvolebných“, hoci vývoj ekonomiky sa nijak podstatne nezmenil.
Indikátor vychádza zo subjektívnych názorov respondentov. Preto jeho výsledky môžu byť ovplyvnené náladami v spoločnosti a inými masovopsychologickými javmi. Indikátor je výsledkom číselného bodovania subjektívnych názorov občanov na predpokladaný vývoj ekonomiky, na vývoj nezamestnanosti, na predpokladaný vývoj finančnej situácie a vývoj úspor vo vlastnej domácnosti. Respondenti v jesenných mesiacoch roka 2006 podstatne pozitívnejšie oproti minulosti hodnotili vývoj predpokladanej nezamestnanosti a trochu pozitívnejšie vnímali očakávanú finančnú situáciu v domácnosti. Je pravdepodobné, že pod mimoriadne dobrý výsledok tohto indikátora sa podpísali jednak objektívne vývojové tendencie v ekonomike (dlhodobo klesajúca miera nezamestnanosti, rast reálnej mzdy), ale aj masovopsychologické javy súvisiace s konaním vlády (odmietanie zvyšovania cien v energetike, sľuby vlády v sociálnej oblasti a paternalistické postoje).
Skvelé makroekonomické výsledky v treťom kvartáli sa netýkali iba HDP. Pokračuje totiž aj na pomery slovenského trhu práce nevídaný rast zamestnanosti. V treťom štvrťroku sa podľa výberového zisťovania pracovných síl medziročne zvýšil počet pracujúcich osôb o 85,1 tis. (o 3,8 %). Miera nezamestnanosti (takisto podľa výberového zisťovania pracovných síl) v treťom štvrťroku klesla na hodnotu 12,8 % (čo bola najnižšia úroveň od 4. štvrťroka 1998).