—
Nemecko čakajú v septembri 2013 parlamentné voľby. Predvolebný boj sa pritom v značnej miere preniesol do zdravotníctva – sektoru, ktorý aj napriek kríze vykazuje finančné rezervy. Spolu majú zdravotné poisťovne rezervy vo výške 20 miliárd EUR. Čelia preto niekoľkomesačnému politickému tlaku, aby ich rozpustili v prospech svojich poistencov. Poisťovne sa tomu bránia, žiadna z nich neplánuje vyplácanie svojich rezerv, naopak tieto chcú použiť na zabezpečenie dlhodobej stability.
Vláda sa preto rozhodla pre iný krok, ktorým si chce zabezpečiť hlasy voličov za „financie zdravotných poisťovní“ a tým je zrušenie poplatkov za návštevu lekára (Praxisgebühr) od 1. januára 2013. Tento poplatok bol zavedený v roku 2004 vo výške 10 EUR vždy za prvú návštevu praktického lekára alebo zubára v kalendárnom štvrťroku. 10 EUR platil pacient aj za návštevu lekára špecialistu bez odporučenia od praktického lekára. Ročne tak z tohto poplatku prúdili do zdravotných poisťovní spolu približne 2 miliardy EUR.
Zrušenie poplatkov je podľa vlády jednou z možností, ako znížiť hromadenie sa prebytočných prostriedkov v zdravotných poisťovniach. Minister zdravotníctva Daniel Bahr (FDP) v tejto súvislosti uviedol: „Poplatok za návštevu u lekára nesplnil svoj pôvodný cieľ – zníženie počtu návštev u lekára. Je preto správne, ak využijeme dobrú finančnú situáciu v zákonnom sociálnom zdravotnom poistení, odbremeníme pacientov a zároveň znížime byrokratickú záťaž v ambulanciách lekárov. Lekár a pacient budú tak mať opäť viac času na rozhovor.“
Súčasťou rozhodnutia o zrušení poplatkov je aj zníženie platieb štátu do Zdravotného fondu, ktorý prerozdeľuje poisťovniam prostriedky zákonného zdravotného poistenia.
ilustračný obrázok: Armin Linnartz