—
Personálne zemetrasenia v zdravotníctve z jesene minulého roka mali jedného spoločného menovateľa – podozrenia z netransparentnosti pri verejnom obstarávaní v nemocniciach.
Aj preto dostal nový minister Čislák úlohu zlepšiť efektivitu obstarávania a znížiť priestor pre korupciu v štátnych nemocniciach. Pred Vianocami predstavil svoje opatrenia.
Ním navrhovaná liečba je symptomatická, nie kauzálna.
Snažiť sa riešiť ďalšou reguláciou to, čo je choré v základoch, je kvadratúra kruhu. Ak sa niektoré zariadenia môžu donekonečna zadlžovať bez akýchkoľvek následkov, ak nemajú implicitnú motiváciu k zodpovednosti a k efektívnosti, ak štátu chýba zodpovedný vzťah k svojmu majetku, tak akékoľvek „protikorupčné“ opatrenia sa len utopia v byrokratickom formalizme.
Rovnako, ako sa v ňom utopili doterajšie opatrenia. Napríklad zákon o verejnom obstarávaní. Podozrivé zdravotnícke nákupy, za ktoré položil funkcie minimálne tucet ľudí, podľa všetkého zákon neporušili.
Alebo opatrenia ministerky Zvolenskej, ktoré prezentovala prvé dva roky vo funkcii. Po všetkých tých protikorupčných iniciatívach by mali byť štátne nemocnice etalónom transparentnosti. A nie zdrojom desiatok škandálov.
Najcennejším opatrením ministra Čisláka je audit v nemocniciach. Aby ďalší minister, po voľbách 2016, vedel od začiatku, v akom stave rezort preberá.
článok bol publikovaný v Zdravotníckych novinách