Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
ministerstvo zdravotníctva MPK financovanie Zdravotná politika makro zdravotné poisťovne zdravotné poistenie monitoring regulácia lieky tlačové správy nemocnice HPI Česko ÚDZS WIKI odkazy v médiách lekári legislatíva VšZP
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Podľa ZPP by vláda mala prehodnotiť návrh rozpočtu pre zdravotníctvo

Vláda by podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP), v ktorom sú súkromné poisťovne, mala prehodnotiť prvotný návrh budúcoročného rozpočtu pre kapitolu zdravotníctvo. Ten počíta v porovnaní s rozpočtom plánovaným na tento rok s poklesom o 16,6 milióna eur. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej návrh počíta s minimálnou štvorpercentnou sadzbou za poistencov štátu. Združenie tiež poukazuje, že je okrem toho nejasné, ako budú dlhodobo kompenzované aj avizované nižšie odvody pri mzdách do 494 eur a v prípade študentov brigádnikov.

>> viac na teraz.sk >>

HPI hľadá finančného manažéra

HPI hľadá do svojho tímu finančného manažéra/manažérku – strážcu našich financií. Budete samostatne viesť celé naše účtovníctvo a pripravovať všetky controllingové a reportingové podklady pre rozhodovanie manažmentu. Budete mať prehľad o všetkých projektoch v našej spoločnosti, úzko spolupracovať s celým našim tímom a Váš názor finančného manažéra/manažérky bude pre nás veľmi dôležitý. 

Dlh nemocníc na poistnom vzrástol na takmer 105 miliónov eur

Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu júla 2014 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 104,8 milióna eur. Od začiatku roka sa tak ich pohľadávky zvýšili o 18,5 milióna eur. Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli 69,6 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o 2,2 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri bratislavskej univerzitnej a detskej nemocnici, ako aj banskobystrickej fakultnej nemocnici. Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali viac ako 35,2 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili o 520.000 eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov bol zaznamenaný pri siedmich zariadeniach.

>> viac na teraz.sk >>

Liečbu v zahraničí schválili vlani poisťovne stovkám Slovákov

Zdravotné poisťovne vlani schválili liečbu v zahraničí v 815 prípadoch, predbežné náklady sa odhadovali na takmer päť miliónov eur. Medzi najčastejšie zákroky, ktoré Slováci podstupujú v zahraničí, patria transplantácie a operácie mozgu gama nožom.  Najviac návrhov schválila najväčšia VšZP, liečbu v cudzine pre svojich poistencov odobrila v 595 prípadoch. Väčšinou išlo o liečbu v Česku. Dôvera vlani odsúhlasila liečbu v zahraničí v 180 prípadoch plánovanej ústavnej aj ambulantnej liečby. Union zdravotná poisťovňa vlani schválila 40 návrhov na liečbu v zahraničí v celkovej sume asi 189.000 eur.

>> viac na teraz.sk >>

Vláda schválila zákon na ochranu oznámenia korupcie

Oznamovatelia protiprávnej a protispoločenskej činnosti majú dostať právnu ochranu. Zabezpečí ju zákon o takzvanom whistleblowingu, ktorý v stredu schválila vláda. Materiál s názvom Zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti predložil minister vnútra Robert Kaliňák. Slovensko chce jeho prijatím splniť odporúčania Pracovnej skupiny OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách. Parlament pritom v júni odmietol dva návrhy na ochranu oznamovateľov korupcie: jeden z dielne KDH, druhý od Obyčajných ľudí. Podľa Kaliňáka je zákon jeho ministerstva komplexnejší.

>> viac na sme.sk >>

Pol milióna ľudí zarobí viac. Získajú na odvodoch

Státisíce ľudí s nižšími a so strednými príjmami si od budúceho roka platovo polepšia. Pokles odvodov sa dotkne ľudí s hrubým platom do 494 eur mesačne. Podľa ministerstva financií to pocíti spolu 450-tisíc až 580-tisíc zamestnancov Pokles odvodov vyjde štát na 150 miliónov eur ročne, čo môže tlačiť na štátny dlh. Na druhej strane ak ľudia získajú motiváciu pracovať, štát ušetrí na dávkach. Odvody poklesnú najviac pre ľudí s minimálnou mzdou, ktorí si v čistom polepšia o 32 eur a mesačne zarobia po novom 339 eur. Ak takúto prácu vezme dlhodobo nezamestnaný, štát mu v prvom roku ponechá aj dávky 63 až 126 eur mesačne.

>> viac na pravda.sk >>

Väčšina akciových spoločností MZ SR skončila vlani v pluse

Šesť z ôsmich akciových spoločností ministerstva zdravotníctva skončilo vlani s kladným výsledkom hospodárenia. Ide o Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Nemocnicu Poprad, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenský onkologický ústav, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Ako ďalej vyplýva zo správy, ktorú dnes schválila vláda, záporný výsledok mala Letecká vojenská nemocnica, a to mínus 152.000 eur. Ministerstvo však v správe poukazuje, že hospodárenie zlepšila. S negatívnou bilanciou skončila aj Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. Rok uzavrela s mínusom 3100 eur.

>> viac na teraz.sk >>

Projekt jednej zdravotnej poisťovne naďalej stojí

Projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne, ktorá mala podľa plánov vlády Roberta Fica fungovať už v tomto roku, naďalej stojí. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ešte koncom minulého roka avizovala, že projekt je pripravený, ale nepohne sa ďalej skôr, ako budú na neho peniaze. Informáciu o projekte v tomto duchu dnes vzala na vedomie vláda. Šéfka rezortu vlani aj napriek sklzu oproti plánovanému harmonogramu hovorila o úsilí dodržať základné termíny. Ministerstvo však napokon nepredstavilo ani pripravený zákon, ktorý mal celý proces upraviť.

>> viac na teraz.sk >>

Rooseveltova nemocnica zriadila ubytovňu

Pacienti, ktorí do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice prichádzajú na jednodňový zákrok zo vzdialenejších miest, ale aj príbuzní navštevujúci hospitalizovaných pacientov, môžu využívať novú službu nemocnice, a to ubytovanie. K dispozícii sú im tri jednolôžkové izby, ktoré nemocnica na tento účel zriadila v nevyužitých priestoroch na druhom poschodí lôžkovej časti. Ako informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice, izby sú štandardne vybavené, sociálne zariadenie a sprcha je zatiaľ spoločná na chodbe. Pacient si môže ubytovanie rezervovať v prijímacej kancelárii, a to telefonicky, e-mailom i osobne.

>> viac na sme.sk >>

Na Kramároch nadávali pacientom. Zdravotníkov budú učiť slušnosti

Nemocnice v Bratislavskom kraji nemajú nárok na peniaze z eurofondov na vzdelávanie. Lekár a sestry z pohotovosti na bratislavských Kramároch, ktorí začiatkom augusta nadávali pacientom, sa preto nedostali medzi zdravotníkov, ktorí prešli školením, ako sa v službe majú slušne správať. Personál urgentného príjmu teraz Univerzitná nemocnica Bratislava, pod ktorú pohotovosť patrí, preškolí aspoň dodatočne. Sestre, lekárovi a dvom zamestnancom na manažérskych pozíciách okrem toho za nevhodné správanie strhnú časť platu a pokarhajú ich za porušenie pracovnej disciplíny. Na správanie zdravotníkov upozornila v blogu Zdena Némethyová.

>> viac na sme.sk >>