Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
v médiách regulácia zdravotné poistenie Zdravotná politika lekári WIKI odkazy MPK zdravotné poisťovne financovanie VšZP nemocnice legislatíva monitoring makro ÚDZS Česko HPI tlačové správy ministerstvo zdravotníctva lieky
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Zdravotné poisťovne vládnu lekárom

Obmedzujú vypisovanie liekov, škrtajú vyšetrenia, neplatia skutočné ceny hospitalizácii, peniazmi určujú počty diagnostických vyšetrení. Takéto praktiky zdravotných poisťovní uvádzajú lekári aj nemocnice. Tvrdia, že pacienti na ne doplácajú tak, že čakajú na vyšetrenia, operácie alebo rehabilitácie, niektorých je problém dostať do nemocnice. Zdravotné poisťovne sa bránia. Lekárom za prácu podľa nich platia spravodlivo.  Reforma exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca z roku 2004 dala zdravotným poisťovniam silné postavenie. S poskytovateľmi uzatvárajú zmluvy, v ktorých určujú, koľko peňazí im na rok dajú. V zmluvách tiež udávajú, aké výkony môže lekár urobiť. 

>> viac na pravda.sk >>

Riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné

Riziko rozšírenia eboly na Slovensku je málo pravdepodobné, pretože na tri najhoršie možné scenáre sme pripravení, tvrdia ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva. Percentuálny odhad zavlečenia epidémie na Slovensko určiť nevedia, predpokladať si netrúfajú ani importovanie nákazy cudzincami k nám. S najviac ebolou postihnutými oblasťami nemáme priame letecké spojenie.  ÚVZ SR prijal v rámci prevencie proti ebole na národnej úrovni viacero opatrení. O epidémii vydal informačný leták, ktorý distribuoval svojim regionálnym úradom, vyšším územným celkom, infektologickým pracoviskám v nemocniciach, centrám pre cudzokrajné a tropické choroby, Slovenskej asociácii cestovných kancelárií a cestovných agentúr či vedúcim hygienikom ministerstiev.

>> viac na teraz.sk >>

Aj Srbsko potrebuje reformu zdravotníctva

Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) zorganizoval za účasti HPI v Belehrade podujatie “Policy on the Menu” zamerané na zdravotnícke témy v Srbsku. Stretli sa tu ľudia z mimovládnych organizácií, politických strán, aktivisti i médiá. Jednomyseľne sa zhodli  na potrebe začať s reformami zdravotníctva a dosiahnuť väčšiu transparentnosť zdravotného systému.

V nemocnici sa leží osem dní, najkratšie v Trnavskom kraji

Kým pred tridsiatimi rokmi sme v nemocnici strávili priemerne takmer dva týždne, minulý rok to bolo už len necelých osem dní. Ešte pred trinástimi rokmi ľudia v nemocnici trávili vyše desať dní. Najdlhšie, vyše 58 dní, sa leží na oddelení neuropsychiatrie, najkratšie, iba niečo vyše dňa, na urologickej jednotke intenzívnej starostlivosti. Za posledných trinásť rokov na Slovensku plynulo klesá aj počet postelí v nemocniciach. V roku 2000 ich bolo 43-tisíc, vlani vyše 31-tisíc. V ich prepočte na tisíc obyvateľov je však stále Slovensko v medzinárodných rebríčkoch na prvých miestach.V počte postelí, ktoré sa využívajú na akútnu nemocničnú starostlivosť, sú pred nami len Česko, Nemecko a Rakúsko. 

>> viac na sme.sk >>

Odborári požadujú diskusiu k bratislavskej nemocnici

Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) chýba verejná diskusia k projektu novej bratislavskej nemocnice, ktorý sa má realizovať prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva. PPP formu vnímajú ako rizikovú, namietajú, že informácie, ktoré doposiaľ o projekte majú, nie sú dostatočné. Odvolávajú sa na to, že mnohé z otázok, ktoré adresovali kompetentným na ministerstve zdravotníctva, im neboli zodpovedané s odôvodnením, že ide o utajovaný materiál. LOZ pritom podotýka, že ide o projekt, ktorý bude mať výrazný dopad na celé slovenské zdravotníctvo na dlhé desaťročia. Odborári sa preto rozhodli rozprúdiť verejnú diskusiu cez billboardovú kampaň. Billboardy s fotkou premiéra SR a s nápisom „Ide Fico privatizovať najdôležitejšiu nemocnicu na Slovensku?“ rozmiestnili v najväčších slovenských mestách. 

>> viac na pravda.sk >>

Chaos okolo péeniek. Doplácajú naň pacienti

S vysokou horúčkou či nevládny, aj tak sa musí pacient dostaviť v prvý deň choroby k lekárovi. Ináč mu doktor péenku nevypíše. Do júla stačilo, aby prišiel do ambulancie neskôr, lekár mu potvrdil maródku spätne. Chaos vo vypisovaní péeniek a preháňanie pacientov spôsobila zmena zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne ministerstva zdravotníctva. Od júla môže lekár PN spätne vypísať iba vtedy, ak pacient príde s potvrdením z pohotovosti, ktoré nemôže byť staršie ako tri dni. Toto opatrenie má zabrániť zneužívaniu PN, v praxi však sťažuje život chorým pacientom, ktorí majú prácu mimo svojho bydliska alebo tým, ktorí by v prvých dňoch choroby mali ležať doma. 

>> viac na pravda.sk >>

Pre lekárov a sestry je návrh rozpočtu pre zdravotníctvo nedostatočný

Súčasný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo sa nepáči zástupcom lekárov ani sestier. Upozorňujú na výpadok v rozpočte, ktorý spôsobí zvýšenie minimálnej mzdy a koeficientov minimálnej mzdy zamestnancov nemocníc. Od ministerky Zuzany Zvolenskej a parlamentného výboru pre zdravotníctvo očakávajú, že pre rezort vybojujú viac peňazí. Menej financií podľa nich nepokryje nároky pacientov a neprináša ani priestor na riešenie platových požiadaviek zdravotníkov. Komora vidí riešenie vo zvýšení sadzby za poistencov štátu z navrhovaných štyroch percent na 5,5 percenta. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) upozorňuje, že navrhovaná sadzba za poistencov štátu ani zďaleka nepostačuje na vykrytie nárokov pacientov.

>> viac na teraz.sk >>

Projekt Dôvery Bezpečné lieky narazil na štát

Prídete k lekárovi, otvorí si vaše záznamy a spýta sa, či si môže v databáze pozrieť lieky, ktoré užívate nielen na jeho odporúčanie, ale aj na predpis iných lekárov. O pár sekúnd vám príde esemeska s kódom k vašim údajom. Fungovať to tak malo pre poistencov Dôvery od jesene. Poisťovňa skupiny Penta projekt nazvala Bezpečné lieky, pretože mal napríklad predísť tomu, aby pacienti užívali viacero liekov s rovnakou účinnou látkou alebo naopak, aby užívali lieky, ktoré by sa spolu užívať nemali. Hoci sa už Dôvera na tom dohodla s nemocnicami, ministerstvo zdravotníctva teraz jej plány prakticky stoplo. Tvrdí, že poisťovňa porušuje zákon o ochrane osobných informácií.

>> viac na sme.sk >>

Záujem o novú nemocnicu má J&T, Penta aj firmy z Kanady či Izraela

J&T Real Estate, Svet zdravia, ktorý patrí pod Pentu, či Agel. Aj tieto firmy majú záujem spolupracovať so štátom na novej nemocnici.  Ministerstvo zdravotníctvo ukončuje prvé kolo rozhovorov s možnými partnermi v novej nemocnici, ktorá má v Bratislave vyrásť do troch rokov a mala by stáť zhruba 250 miliónov eur. Na stretnutia prišlo 7 prevádzkovateľov medicínskych služieb, 6 developerov a 6 finančných inštitúcií z 10-tich krajín sveta. Ešte s tromi záujemcami sa má stretnúť počas nasledujúcich dvoch týždňov.

>> viac na sme.sk >>

ANS chce, aby rast nákladov na platy v zdravotníctve vykryl štát

Regionálne nemocnice žiadajú, aby budúcoročný rast nákladov na mzdy ich zamestnancov vykryl štát. V opačnom prípade hovoria o hrozbe rušenia oddelení. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje, že zákonné zvýšenie platov lekárov a zvýšenie minimálnej mzdy a koeficientu minimálnej mzdy u zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov, bude mať na jej členské nemocnice dopad 19,8 milióna eur. Podľa ANS, ktorá združuje asi 60 neštátnych zdravotníckych zariadení, súčasný návrh rozpočtu na rok 2015 tieto výdavky nezohľadňuje. 

>> viac na teraz.sk >>