Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
HPI WIKI odkazy makro MPK monitoring zdravotné poisťovne Česko v médiách ministerstvo zdravotníctva tlačové správy financovanie nemocnice Zdravotná politika ÚDZS legislatíva lieky VšZP zdravotné poistenie lekári regulácia
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Chceli sme vedieť, čo prinesie zmena na ministerstve zdravotníctva

Viliam Čislák chce pokračovať v tom, čo robila Zuzana Zvolenská. Nový minister zatiaľ pravidlá pre tendre meniť nechce. Štátne nemocnice tak môžu naďalej obchodovať so „schránkovými firmami", ktoré sídlia napr. na Belize, ako firma, ktorá mala do Piešťan dodať nové CT. Okrem zrušenia tendrov so schránkami nezaručil ani vyššie platy sestričkám, ktoré na ne čakajú viac ako štyri roky. Nesľúbil riešiť zadlžovanie nemocníc. Ich sekera je na úrovni 400 mil. eur. Ďalej Čislák nesľúbil elektronické zdravotníctvo, do ktorého už štát vrazil 40 mil. eur. Penta si medzičasom stihla za 1 milión eur vyrobiť svoje súkromné elektronické zdravotníctvo a zapája doň stále viac nemocníc. Minister Čislák nesľúbil ani spravodlivé platby (DRG). 

>> viac na tvnoviny.sk >>

Kauza predražené CT

Celá kauza predraženého CT na sme.sk. Od jej odhalenia, cez odvolanie ministerky Zuzany Zvolenskej až po vyjadrenia nového ministra Viliama Čisláka.

>> viac na sme.sk >>

Čislák: Pri CT zlyhali nominanti v rade, jedna poisťovňa stále platí

Pri podozrivom nákupe CT prístroja v piešťanskej nemocnici zlyhala správna rada nemocnice. Nový minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) to v sobotu povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Chyba podľa neho nastala, keď nominanti štátu neinformovali rezort zdravotníctva o problémoch s nákupom dostatočne skoro. Keď sa totiž ministerstvo pýtalo na problémy s nákupom, o ktorých rezort informovali zamestnanci nemocnice listami, nominanti štátu povedali, že je všetko v poriadku. Projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne je podľa ministra stále aktuálny. Dodal, že zákon k vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne je pripravený a vo chvíli, keď bude vedieť, že na to má peniaze projekt sa zrealizuje.

>> viac na sme.sk >>

Dokumenty o kúpe CT má už polícia, Domčeková sa funkcie vzdať nechce

Za riaditeľkou piešťanskej nemocnice Máriou Domčekovou prišli vyšetrovatelia z polície a vzali si dokumenty súvisiace s nákupom predraženého CT prístroja na prešetrenie. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková zaslala spoločnosti Medical Group SK návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja za 1,6 milióna eur dohodou. V nemocnici momentálne CT zariadenie chýba, akútne prípady lekári posielajú do trnavskej nemocnice, na plánované vyšetrenia chodia pacienti do Nového Mesta nad Váhom a Hlohovca. Ak dôjde k zrušeniu kúpnej zmluvy, nemocnica musí vypísať nové verejné obstarávanie. Nákup by tak mohol trvať ďalších 5 mesiacov, čo by veľmi znepríjemnilo život piešťanským pacientom.

>> viac na pravda.sk >>

Lekári chcú zrušiť pohotovosť

Niektorí lekári podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR Ladislava Pásztora pracujú aj 32 hodín v kuse a môžu byť natoľko unavení, že môžu ohroziť pacientov. Lekári navrhujú zrušenie nočnej lekárskej služby prvej pomoci. Na pohotovosti by vám tak pomohli len do 22:00 h. V súrnych prípadoch by ste sa mali obrátiť na záchranárov. 

>> viac na teraz.sk >>

Paška pozná šéfku CT firmy, jeho košické firmy sa sústredili v Prahe

Predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer) priznal, že sa pozná so súčasnou šéfkou svojej bývalej firmy Medical Group SK, ktorá figuruje v kauze CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Aký majú vzťah, bližšie nekomentoval. Lekárka zo Sniny Erika Bilá pritom teraz riadi aj ďalšie firmy, v ktorých bol Paška spoločníkom. Jediným akcionárom Medical Group SK z Košíc je od mája 2012 pražská Medical Group Europe. Predsedom predstavenstva v nej je banskobystrický advokát Juraj Koval. Tam je Bilá členkou predstavenstva.

>> viac na sme.sk >>

Opozícia chce skúmať všetky víťazné tendre Medical Group

Opozícia chce ísť na poslanecký prieskum v nemocniciach, v ktorých je podozrenie na predražené nákupy prístrojov, napríklad do martinskej a prievidzskej. Poslanecký prieskum navrhnú opozičné strany na mimoriadnom rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru. Opozícia chce na výbore žiadať od ministerstva zdravotníctva aj zoznam všetkých tendrov, ktoré od roku 2006 vyhrala firma Medical Group, v minulosti blízka predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer). Táto spoločnosť mala dodať do piešťanskej nemocnice predražený CT prístroj. Zdravotnícky výbor by sa mal konať na budúci týždeň. Za jeho zvolanie sa vyslovili všetky opozičné strany.

>> viac na sme.sk >>

VLÁDA: Poplatky u lekárov majú dostať pravidlá

Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do desiatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Vláda dnes schválila návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša zmeny v poplatkoch. Ministerstvo zdravotníctva si od nej sľubuje zavedenie jednoznačných pravidiel. Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku možných poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky im budú schvaľovať samosprávne kraje. Iné, ako schválené poplatky, nebudú môcť vyberať.

>> viac na teraz.sk >>

Minister zdravotníctva číslo 14: Viliam Čislák

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák sa presťahuje do kancelárie, z ktorej po kauze predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici musela odísť Zuzana Zvolenská. V o štvrtok ho za ministra zdravotníctva na návrh premiéra Roberta Fica zo Smeru vymenoval prezident Andrej Kiska. Hoci Čislák bol dosiaľ Zvolenskej pravou rukou, spoluzodpovednosť v prípade, ktorý ju stál funkciu, nepociťuje. Priznal, že osobne mu je ľúto, že Zvolenská prišla o miesto vo vláde.

>> viac na sme.sk >>

Zvolenskej odchod nestačí, za tunelmi vidia Pašku

Za socializmu vyštudoval filozofiu a estetiku, aby sa po Nežnej revolúcii stal jedným z najvplyvnejších mužov zdravotníctva. To je príbeh Pavla Pašku, ktorý dnes pokračuje tým, že tento Košičan už druhýkrát zastáva post predsedu parlamentu a je podpredsedom Smeru. Za jeho vplyv pri predraženom nákupe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, ktorá ho kúpila od firmy Medical Group, kde v minulosti pôsobil, ho teraz opozícia navrhla odvolať. Paška toto spojenie odmieta. Za iniciatívou opozície sú podľa predsedu parlamentu komunálne voľby a zvažuje aj právne kroky. Premiér mu dokonca odporučil žalobu na Daniela Lipšica z Novy, ktorý Pašku v utorok označil za človeka ovládajúceho zdravotníctvo na Slovensku.

>> viac na sme.sk >>