Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
financovanie Zdravotná politika ÚDZS MPK v médiách WIKI odkazy legislatíva Česko lieky HPI VšZP ministerstvo zdravotníctva zdravotné poisťovne tlačové správy regulácia zdravotné poistenie monitoring makro nemocnice lekári
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Dôvera bojuje proti liekovým interakciám, Bezpečné lieky budú online

Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamená u svojich poistencov ročne asi milión liekových interakcií, ich odhaľovaniu má pomáhať služba Bezpečné lieky. Tá má byť teraz pre lekárov dostupnejšia, od čoho Dôvera očakáva menej duplicitne predpísaných liekov a menšie riziko vzniku liekových interakcií. Služba bude na jeseň online, dostupná lekárovi priamo v jeho softvéri. Zobrazí liekovú knižku pacienta aj zdravotné záznamy od iných lekárov. Lekári projekt vnímajú ako malú elektronizáciu zdravotníctva. Ak by aj veľký e-Health išiel týmito princípmi, čiže urobí niečo menšie, aby to fungovalo, tak určite by sme boli ďalej, konštatoval  Ladislav Pásztor z Asociácie súkromných lekárov SR.

>> viac na teraz.sk >>

Za jednu operáciu sa platí aj dvojnásobok

Podľa dát, ktoré má denník Hospodárske noviny v dispozícii, sú v niektorých prípadoch rozdiely aj niekoľkonásobné. Dôvodom, prečo vôbec k takémuto stavu dochádza je, že cenu za zdravotnú starostlivosť si dohadujú s nemocnicami zdravotné poisťovne v zmluvách. Neexistujú pritom jednotné pravidlá, koľko majú za jednotlivé ošetrenia platiť. Rozdiel tak je nielen v tom, ktorá nemocnica platbu dostáva, ale aj ktorá zdravotná poisťovňa platbu dáva. Riešenie rozdielneho prístupu cien či konfliktov medzi poisťovňami odborníci vidia v tzv. DRG. Teda v systéme, ktorý v platbách pre nemocnice zohľadní diagnózy, ich náročnosť a nákladovosť.

>> viac na hnoline.sk >>

Predpisovanie a výdaj dietetických potravín sa zjednoduší

Predpisovanie a výdaj dietetických potravín sa má zjednodušiť vďaka zmenám z dielne ministerstva zdravotníctva. Novinkou je určenie tzv. 'párujúceho kódu' dietetickým potravinám, a to s prihliadnutím na účelnosť a efektívnosť vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia, ako aj na účinnosť a bezpečnosť použitia týchto potravín. Kód bude pridelený potravinám, ktoré sú v zozname kategorizovaných dietetických potravín. Zmena vstúpi do platnosti od októbra a pacientom poskytne možnosť kombinovať, respektíve zamieňať príchute jednotlivých potravín. Týka sa to však výlučne dietetických potravín, ktoré majú rovnaký názov aj rovnaký počet referenčných dávok, sú určené na rovnaký účel a jednotná je aj konečná cena dietetickej potraviny vo verejnej lekárni. 

>> viac na teraz.sk >>

Čo si všímať pri zmene zdravotnej poisťovne?

Z časopisu Urob si sám sme dostali otázky na tému zmeny zdravotnej poisťovne. Prinášame naše odpovede.

Vyhláška upravujúca tlačivá určené na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 60/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach a podrobnosti o evidencii ich výdaja

V 12 regionálnych nemocniciach osadia 1200 nových lavičiek

V dvanástich regionálnych nemocniciach siete Svet zdravia dnes začali s generálnou výmenou lavičiek na sedenie. V čakárňach tak postupne do polovice septembra osadia celkovo 1200 nových lavičiek so 4100 miestami. Hodnota investície je 160.000 eur. Ako prvé dnes dostali dodávku lavičiek nemocnice v Rožňave a Trebišove. Projekt vznikol na základe iniciatívy Pekná nemocnica. V rámci nej mali všetci zamestnanci možnosť navrhnúť zlepšenia, ako by bolo možné skrášliť a zútulniť priestory nemocníc Sveta zdravia. Tie nové sa podľa spoločnosti vyznačujú dobrou ergonómiou sedadiel, odolnosťou a jednoduchou hygienickou údržbou. Finančným partnerom projektu je zdravotná poisťovňa Dôvera.

>> viac na teraz.sk >>

Protónové centrum zhltlo milióny a nikoho nelieči

Už pred vyše piatimi rokmi začali v Ružomberku pripravovať protónové centrum, ktoré by mohlo efektívnejšie liečiť ľudí s rakovinou. Hoci štát doň investoval milióny eur, nefunguje. Pacientov, ktorí potrebujú tento spôsob liečby, preto poisťovne posielajú do zahraničia, najčastejšie do Protónového centra v Prahe. Najnovšie s pražským centrom uzavrela zmluvu poisťovňa Dôvera. Ide o prvú poisťovňu, ktorá má s centrom zmluvu, Všeobecná ani Union ju neuzavreli. Aj napriek zmluve bude Dôvera stále schvaľovať liečbu, ale proces by mal byť rýchlejší a jednoduchší. Prvú poistenku do centra poslala Dôvera minulý rok ešte pred uzavretím zmluvy.

>> viac na sme.sk >>

Poliaci skúpili naše dlhy za krv

Patrí k najkľúčovejším inštitúciám v slovenskom zdravotníctve. Je najväčší a prakticky jediný dodávateľ krvi pre všetky nemocnice. Kým pacientom vďaka tomu zachraňuje životy, ju samu to ťahá ku dnu. Nemocnice jej totiž neplatia a následne neplatí ani ona svojim dodávateľom. Teraz Národná transfúzna služba na tento kolobeh dopláca - jej dlhy prebral najväčší skupovač pohľadávok na našom trhu, eseročka Magellan Slovakia. Tá začiatkom júla prebrala jej podlžnosti za 5,4 milióna eur. S transfúznou službou sa dohodli na mesačných splátkach od 105.000 do 404.000 eur mesačne. A to v situácii, keď má služba na krku dlh za 14,4 milióna eur. Urobila tak zatiaľ svoj najväčší obchod na našom trhu.

>> viac na hnoline.sk >>

Szalay odpovedá Visolajskému

Redaktorka televízneho spravodajstva RTVS Lucia Tomečková nás požiadala o stanovisko k téme parkovania pri nemocniciach.

Veľa ľudí potopí neúspech, pacientov na psychiatriách pribudlo

Ľudí, ktorí sa liečia s psychickými poruchami, pribúda. Vlani ich hospitalizovali o 1765 viac, ako rok predtým. Oproti roku 2012 stúpol počet ľudí hospitalizovaných na slovenských psychiatriách vlani o vyše štyri percentá. Celkový počet hospitalizácií bol 43 605. Najčastejšou príčinou prijatia do ústavnej psychiatrickej liečby sú už dlhodobo poruchy psychiky zapríčinené alkoholom. Ich podiel na celkovom počte hospitalizácií dosiahol až 26 percent. Najčastejšie s touto diagnózou hospitalizovali ľudí na východe Slovenska – v Košickom a Prešovskom kraji. Ženy sa na psychiatrie najčastejšie dostávali so schizofréniou, schizotypnými poruchami a poruchami s bludmi.

>> viac na sme.sk >>