Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
lekári tlačové správy regulácia monitoring HPI VšZP WIKI odkazy financovanie v médiách nemocnice makro ministerstvo zdravotníctva lieky Česko ÚDZS zdravotné poisťovne MPK Zdravotná politika legislatíva zdravotné poistenie
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

HPI hľadá finančného manažéra

HPI hľadá do svojho tímu finančného manažéra/manažérku – strážcu našich financií. Budete samostatne viesť celé naše účtovníctvo a pripravovať všetky controllingové a reportingové podklady pre rozhodovanie manažmentu. Budete mať prehľad o všetkých projektoch v našej spoločnosti, úzko spolupracovať s celým našim tímom a Váš názor finančného manažéra/manažérky bude pre nás veľmi dôležitý. 

Lekárske odbory kritizujú spôsob zverejňovania zmlúv v zdravotníctve

Lekárskym odborárom sa nepáči, ako funguje zverejňovanie zmlúv medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami. Od ministerstva zdravotníctva preto chcú takú zmenu legislatívy, ktorá by priniesla zjednodušenie spôsobu ich verejnej kontroly. Odborári žiadajú zmenu po tom, čo sa na zmluvy pýtali jednotlivých nemocníc. Tie ich odkázali na zverejňovanie na webe, ktoré však považujú za nefunkčné. Ministerstvo v súčasnom systéme zverejňovania problém nevidí a zmeny neplánuje. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského na Slovensku nie je prehľad, čo a za koľko má daná nemocnica zazmluvnené od danej poisťovne. Označil to za nonsens a cielený biznis v zariadeniach vedených politickými nominantmi.

>> viac na teraz.sk >>

Pacienti s ebolou už môžu užívať experimentálne lieky

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dali dnes po rokovaniach s medicínskymi etikmi zelenú aplikovaniu experimentálnych preparátov v prípade pacientov infikovaných vírusom eboly. Práve liek, ktorý doteraz nebol testovaný na ľuďoch, viedol predbežne k zlepšeniu zdravotného stavu dvoch infikovaných Američanov, prepravených medzičasom do Atlanty. Mali ho aplikovať aj u prvého Európana, infikovaného duchovného zo Španielska, ktorý však po prevoze do vlasti skonal. Predbežne nevedno, či mu spomínaný preparát poskytnutý americkým výrobcom nasadili. Ďalšie dve dávky lieku sú už údajne na ceste do Libérie, kde nimi budú liečiť dvoch libérijských lekárov.

>> viac na teraz.sk >>

Daň za obezitu na Slovensku nebude

O "dani z obezity“ uvažovala súčasná slovenská vláda ešte pri nástupe k moci. Zdanenie malo slúžiť primárne na zvýšenie príjmov do štátnej kasy cez daň z pridanej hodnoty. Podľa prepočtov by prípadné zdanenie nezdravých jedál a nápojov prinieslo do štátnej kasy 20 miliónov eur ročne. Ministerstvo financií však neplánuje v horizonte najbližších dvoch rokov zaviesť daň z cukru ani podobnú daň z nezdravých potravín. Ako uvádza, zavedenie tejto dane by mohlo znamenať zvýšenie nákupov v zahraničí a v konečnom dôsledku by nemuselo mať požadovaný efekt na verejné financie. Napríklad v Dánsku počas troch rokov po zavedení tejto dane vzrástol predaj nelegálnych nealkoholických nápojov z 5 miliónov na 25 miliónov litrov.

>> viac na pravda.sk >>

Kotleba odmieta zníženie nájmu za zvolenskú nemocnicu

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba nevidí dôvod meniť podmienky nájomnej zmluvy medzi krajom a správcom Nemocnice Zvolen, spoločnosťou AGEL SK. Zmeny zmluvy sa spolu s nemocnicou dožaduje aj skupina poslancov krajského parlamentu, medzi ktorými sú primátori Zvolena, Krupiny a Detvy. Kým súkromná spoločnosť platí ročný nájom kraju vo výške 350-tisíc eur, pričom v nemocnici musí preinvestovať ďalších 150-tisíc eur, napríklad nemocnica v Žiari nad Hronom platí kraju iba 51-tisíc eur vo forme investícií. Poslanci preto žiadajú zrovnoprávniť podmienky fungovania zvolenskej nemocnice v porovnaní s inými nemocnicami vo vlastníctve kraja. O ich návrhu má v piatok rokovať krajské zastupiteľstvo.

>> viac na sme.sk >>

Prípravy na výstavbu novej nemocnice v Bratislave pokračujú

Prípravy na výstavbu novej nemocnice v Bratislave idú podľa plánu. Ako dnes informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, v júni sa začala realizačná fáza predstavením štúdie uskutočniteľnosti investícií. Na jeseň by sa malo začať verejné obstarávanie na koncesionára, keďže projekt sa má realizovať ako verejno-súkromné partnerstvo. Najskôr chce však ministerstvo odštartovať komunikáciu s možnými záujemcami. Pôjde o prípravný proces verejného obstarávania, tzv. market sounding, počas ktorého chce MZ osloviť čo najširší počet potenciálnych záujemcov. Ministerstvo v stredu 6. augusta zverejní tzv. teaser, čiže základný popis toho, ako by mala nová nemocnica vyzerať, aké sú očakávania od partnerov a indikatívny harmonogram verejného obstarávania.

>> viac na teraz.sk >>

Riaditeľom bojnickej nemocnice je Ivan Gašparovič

Novým riaditeľom Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach je od 1. augusta Ivan Gašparovič. Riadením nemocnice ho poveril v súlade so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme zriaďovateľ tohto zdravotníckeho zariadenia - Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Gašparovič, niekdajší riaditeľ Nemocnice Handlová - 2. súkromnej nemocnice, s.r.o., tak vystriedal na poste Jána Belanského, ktorý bol poverený riadením bojnickej nemocnice od 1. júla 2013 do 31. júla tohto roku.

>> viac na teraz.sk >>

Nejasné zmeny v zdravotnej karte musí lekár vysvetliť

Podozrenia z bielenia údajov v zdravotnej karte lekármi sa dokazujú ťažko. Pacient nemá veľa možností, kam sa so sťažnosťou obrátiť. V prípade nemocníc tento problém rieši ministerstvo zdravotníctva. To však nemusí byť vo všetkých prípadoch nezávislé. Kontroluje totiž aj vlastné nemocnice a riaditeľov, ktorých si vybralo. Poslednou šancou pre pacienta je už len súd. Štyridsaťročná žena, ktorá absolvovala gynekologickú operáciu vo Fakultnej nemocnici v Trnave, tvrdí, že existuje dôvodné podozrenie, že s jej zdravotnou kartou mohol niekto manipulovať. V karte si chcela overiť, či je v nej videozáznam, ktorý bol robený počas operácie. Našla tam aj niečo iné. 

>> viac na pravda.sk >>

Operácie sa nahrávajú, pacienti o tom často netušia

Video z operácie? Pre pacienta určite dobrá vec, najmä ak sa po zákroku objavia ťažkosti. O nahrávaní by však mal vedieť a dať naň súhlas. To sa nedeje pri laparoskopických operáciách, kde je kamera súčasťou prístroja. Súhlas s nahrávaním od pacienta lekári vtedy nepýtajú. Paradoxné je, že žiaden zákon tým neporušujú. A nahrávku nemusia ani vydať pacientovi. Otázku takýchto videí bez súhlasu pacienta otvoril prípad štyridsaťročnej ženy, ktorá podstúpila laparoskopickú operáciu vo Fakultnej nemocnici v Trnave. O nahrávaní vôbec nevedela. Až keď mala po zákroku ďalšie zdravotné problémy, nemocnica jej ponúkla 17-minútovy zostrih. Rozhodla sa žiadať celý 90-minútový záznam. Ten jej nedali. Sťažovala sa na ministerstve, ale neuspela.

>> viac na pravda.sk >>

Pacientka nemocnice sa nevie dostať k svojej zdravotnej dokumentácii

Verejnú výzvu na poskytnutie úplnej a neupravenej zdravotnej dokumentácie spolu s kompletným videozáznamom operácie bývalej pacientky Fakultnej nemocnice (FN) Trnava zaslal jej riaditeľovi Lekársky odborový zväz (LOZ). Zastupuje poškodenú Valériu S., ktorá sa podrobila operačnému zákroku vo FN v apríli 2013 a po ňom doteraz bojuje so zdravotnými ťažkosťami. Na LOZ sa obrátil manžel pacientky, ktorá má problém dostať sa k svojej kompletnej zdravotnej dokumentácii z hospitalizácie, predovšetkým k úplnému a neupravenému videozáznamu z jej operácie. Podľa slov poškodenej pacientky operácia trvala 95 minút a FN jej poskytla záznam v trvaní necelých 18. 

>> viac na teraz.sk >>