Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
lekári regulácia makro nemocnice legislatíva WIKI odkazy tlačové správy financovanie zdravotné poistenie lieky ÚDZS Česko Zdravotná politika HPI MPK zdravotné poisťovne v médiách ministerstvo zdravotníctva VšZP monitoring
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Novotný: Za výpadok vrtuľníkových záchraniek nebude asi pykať nikto

Za vlaňajší päťdňový výpadok záchranárskych vrtuľníkov nebude zrejme pykať nikto. Tvrdí to opozičný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS), pričom poukazuje, že prokuratúra odmietla jeho trestné oznámenie aj sťažnosť. Dodal, že hoci kompetentné orgány prípad neriešia, prokuratúra skonštatovala, že ministerstvo zdravotníctva vlani nezabezpečilo dostupnosť a nepretržitosť záchrannej služby. Keďže orgány nemienia tento problém riešiť, rozhodol sa zabrániť prípadnému ďalšiemu výpadku vrtuľníkových záchraniek novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novotný nesúhlasí s tvrdením rezortu zdravotníctva, že v kauze zákon porušený nebol. Neobstojí u neho ani dôkaz v podobe zverejnenej nahrávky. Z nej vyplýva, že vrtuľník bol pripravený zasiahnuť pri vlaňajšej nehode, po ktorej pri prevoze sanitkou zomrela žena.

>> viac na teraz.sk >>

Z nemocníc stiahli až 34-tisíc kanýl. Sprísnia ich kontrolu?

Kontrola by mala také vážne riziko pre pacienta zachytiť, ale nestalo sa. Šesť pacientov sa v nemocnici nakazilo stafylokokom. Čo bolo zdrojom nákazy, zatiaľ nie je známe. Podozrivé sú kanyly, ktoré im boli zavedené do žily. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) nariadil stiahnuť z trhu dve šarže týchto zdravotníckych pomôcok. Ústav tento týždeň pre denník Pravda spresnil, že 34-tisíc kusov kanýl z týchto šarží boli v desiatich zdravotníckych zariadeniach, z toho je osem nemocníc, národný ústav pre liečbu pľúcnych chorôb a lekáreň.

>> viac na pravda.sk >>

Distribútorom opäť zakázali vyviesť niektoré lieky za hranice

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal tento mesiac vývoz viacerých liekov do zahraničia. Mali smerovať najmä do Nemecka, Dánska, Holandska, Veľkej Británie, Česka a Litvy. Ide o liek Neulasta, ktorý sa používa na zvýšenie počtu bielych krviniek po chemoterapii, ako aj onkolieky Tyverb, Tarceva a Sutent. Zakázal sa aj vývoz lieku Viread pre pacientov s HIV či hepatitídou typu B. Vývoz liekov sa monitoruje od vlaňajška. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vyviezť liek. ŠÚKL vývoz nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho vývozom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Slovenskú legislatívu v súčasnosti preveruje Európska komisia.

>> viac na teraz.sk >>

Sanitky budú musieť mať zariadenie na určenie ich polohy

Ministerstvo zdravotníctva mení podmienky vybavenia záchraniek na Slovensku. Návrh zmeny výnosu, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o záchrannej zdravotnej službe, počíta s doplnením materiálno-technického vybavenia, či s tým, že sanitky môžu byť bielej alebo žltej farby.  Povinnou výbavou záchraniek má byť napríklad vybavenie, používajúce sa na evidenciu dát pacientov pre zdravotné poisťovne, väčšina ambulancií má nimi disponovať už v súčasnosti. Ambulancie by tiež mali mať prostriedky na telekomunikačné prepojenie a prenos informácií o polohe a stave ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS), ktoré slúžia operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby na potrebné operačné riadenie.

>> viac na teraz.sk >>

Výnos MZ SR upravujúci podrobnosti o záchrannej zdravotnej službe

Výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 11. marca 2009 č. 10548/2009-OL, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o záchrannej zdravotnej službe v znení výnosu z 9. júla 2010 č. 14016/2010-OL

Návrh zákona upravujúci poplatky u lekára

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Poplatky u lekárov sa majú od leta 2015 úplne zmeniť

Poplatky, ktoré najčastejšie platia pacienti v ambulanciách, sa zrušia. Najneskôr od leta budúceho roka lekár nebude môcť pýtať peniaze za prednostné ošetrenie, ak nedá termín pacientovi do piatich dní. Zadarmo tiež vypíše recept, poukaz na zdravotnícku pomôcku, návrh na kúpele a potvrdenie o ošetrení. Ministerstvo zdravotníctva predstavilo očakávané zmeny v zákonoch, ktoré menia pravidlá v poplatkoch. Okrem zrušenia štyroch najviac využívaných prichádza s ďalšou zásadnou zmenou. Cenníky doktorov dáva pod dozor župám. V súčasnosti si ceny lekári, okrem objednávky na termín, určujú sami.

>> viac na pravda.sk >>

SBS žijú z pacientov, Bratislava a Trenčín platia raz toľko ako Prešov

Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) a Fakultná nemocnica v Trenčíne platia najviac za stráženie budov spomedzi štátnych nemocníc. Cena za bezpečnosť v prepočte na osobohodiny je takmer raz taká drahá ako vo fakultnej nemocnici v Prešove. Súkromné bezpečnostné služby, ktoré dohliadajú na poriadok, nemali vo verejnej súťaži v Bratislave a v Trenčíne konkurenta. Na prípad upozornila na blogu Transparency International.

>> viac na sme.sk >>

Necitlivý prístup sestier je aj výsledkom ich preťaženia a ohodnotenia

Necitlivý prístup niektorých sestier k pacientom je podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) výsledkom ich dlhodobého pracovného preťaženia, zlých pracovných podmienok a nedostatočného platového ohodnotenia. Komora poukazuje, že situáciám by sa dalo predchádzať, keby zamestnávatelia pre svojich zamestnancov pravidelne zabezpečovali školenia správania voči pacientom a tréningy na zvládanie náročných situácií. Za ďalšie príčiny zlého konania personálu označil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský vysoké pracovné zaťaženie, šetrenie peňazí, nedostatok personálu a nezmyselnú prácu, ktorou sestry a lekárov úkolujú. Visolajský upozornil, že zamestnávateľ môže dať lekárovi a sestre viac nadčasov ako iným. Visolajský tvrdí, že personál, ktorý sa nevie správať k chorým v nemocnici, patrí k menšine.

>> viac na teraz.sk >>

Boli sme na Pohode

Tím Health Policy Institute bol tento rok na trenčianskom festivale Pohoda – mali sme stánok medzi neziskovkami, spolu s priateľmi z INESS. Za päť dní sa u nás zastavilo mnoho ľudí. Priateľov, známych, zvedavcov, diskutérov,... Bol to veľmi príjemný zážitok. Na budúci rok plánujeme ísť znova. Tešíme sa, že sa tam s vami stretneme!