Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
lekári zdravotné poistenie HPI WIKI odkazy tlačové správy makro VšZP v médiách MPK monitoring Zdravotná politika ÚDZS Česko nemocnice zdravotné poisťovne lieky financovanie ministerstvo zdravotníctva regulácia legislatíva
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Dokumenty o kúpe CT má už polícia, Domčeková sa funkcie vzdať nechce

Za riaditeľkou piešťanskej nemocnice Máriou Domčekovou prišli vyšetrovatelia z polície a vzali si dokumenty súvisiace s nákupom predraženého CT prístroja na prešetrenie. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková zaslala spoločnosti Medical Group SK návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja za 1,6 milióna eur dohodou. V nemocnici momentálne CT zariadenie chýba, akútne prípady lekári posielajú do trnavskej nemocnice, na plánované vyšetrenia chodia pacienti do Nového Mesta nad Váhom a Hlohovca. Ak dôjde k zrušeniu kúpnej zmluvy, nemocnica musí vypísať nové verejné obstarávanie. Nákup by tak mohol trvať ďalších 5 mesiacov, čo by veľmi znepríjemnilo život piešťanským pacientom.

>> viac na pravda.sk >>

Lekári chcú zrušiť pohotovosť

Niektorí lekári podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR Ladislava Pásztora pracujú aj 32 hodín v kuse a môžu byť natoľko unavení, že môžu ohroziť pacientov. Lekári navrhujú zrušenie nočnej lekárskej služby prvej pomoci. Na pohotovosti by vám tak pomohli len do 22:00 h. V súrnych prípadoch by ste sa mali obrátiť na záchranárov. 

>> viac na teraz.sk >>

Paška pozná šéfku CT firmy, jeho košické firmy sa sústredili v Prahe

Predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer) priznal, že sa pozná so súčasnou šéfkou svojej bývalej firmy Medical Group SK, ktorá figuruje v kauze CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Aký majú vzťah, bližšie nekomentoval. Lekárka zo Sniny Erika Bilá pritom teraz riadi aj ďalšie firmy, v ktorých bol Paška spoločníkom. Jediným akcionárom Medical Group SK z Košíc je od mája 2012 pražská Medical Group Europe. Predsedom predstavenstva v nej je banskobystrický advokát Juraj Koval. Tam je Bilá členkou predstavenstva.

>> viac na sme.sk >>

Opozícia chce skúmať všetky víťazné tendre Medical Group

Opozícia chce ísť na poslanecký prieskum v nemocniciach, v ktorých je podozrenie na predražené nákupy prístrojov, napríklad do martinskej a prievidzskej. Poslanecký prieskum navrhnú opozičné strany na mimoriadnom rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru. Opozícia chce na výbore žiadať od ministerstva zdravotníctva aj zoznam všetkých tendrov, ktoré od roku 2006 vyhrala firma Medical Group, v minulosti blízka predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer). Táto spoločnosť mala dodať do piešťanskej nemocnice predražený CT prístroj. Zdravotnícky výbor by sa mal konať na budúci týždeň. Za jeho zvolanie sa vyslovili všetky opozičné strany.

>> viac na sme.sk >>

Vyhláška ustanovujúca index rizika nákladov na rok 2015

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje index rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť na rok 2015

VLÁDA: Poplatky u lekárov majú dostať pravidlá

Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do desiatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Vláda dnes schválila návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša zmeny v poplatkoch. Ministerstvo zdravotníctva si od nej sľubuje zavedenie jednoznačných pravidiel. Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku možných poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky im budú schvaľovať samosprávne kraje. Iné, ako schválené poplatky, nebudú môcť vyberať.

>> viac na teraz.sk >>

Minister zdravotníctva číslo 14: Viliam Čislák

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák sa presťahuje do kancelárie, z ktorej po kauze predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici musela odísť Zuzana Zvolenská. V o štvrtok ho za ministra zdravotníctva na návrh premiéra Roberta Fica zo Smeru vymenoval prezident Andrej Kiska. Hoci Čislák bol dosiaľ Zvolenskej pravou rukou, spoluzodpovednosť v prípade, ktorý ju stál funkciu, nepociťuje. Priznal, že osobne mu je ľúto, že Zvolenská prišla o miesto vo vláde.

>> viac na sme.sk >>

Zvolenskej odchod nestačí, za tunelmi vidia Pašku

Za socializmu vyštudoval filozofiu a estetiku, aby sa po Nežnej revolúcii stal jedným z najvplyvnejších mužov zdravotníctva. To je príbeh Pavla Pašku, ktorý dnes pokračuje tým, že tento Košičan už druhýkrát zastáva post predsedu parlamentu a je podpredsedom Smeru. Za jeho vplyv pri predraženom nákupe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, ktorá ho kúpila od firmy Medical Group, kde v minulosti pôsobil, ho teraz opozícia navrhla odvolať. Paška toto spojenie odmieta. Za iniciatívou opozície sú podľa predsedu parlamentu komunálne voľby a zvažuje aj právne kroky. Premiér mu dokonca odporučil žalobu na Daniela Lipšica z Novy, ktorý Pašku v utorok označil za človeka ovládajúceho zdravotníctvo na Slovensku.

>> viac na sme.sk >>

Zvolenská skončila. Kreslo stratila pre predražené CT

Za nákup predraženého cétečka prišla o funkciu. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská podala demisiu, po tom, čo ju na to vyzval premiér Robert Fico. Spolu s ňou sa postu podpredsedníčky parlamentu vzdala Renáta Zmajkovičová (Smer). Prístroj nakupovala Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch, ide o neziskovku, ktorú zakladal štát spolu so zamestnancami. Nemocnica ho vysúťažila za 1,6 milióna eur. Ten istý typ má napríklad aj nemocnica v českom Havlíčkovom Brode, ten v prepočte na eurá vyšiel len na 540-tisíc. Víťazom piešťanského tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). V správnej rade nemocnice sedeli za rezort zdravotníctva štyria ľudia. Dozornej rade predsedala poslankyňa Renáta Zmajkovičová (Smer). 

>> viac na pravda.sk >>

Lekári najčastejšie predpisujú Novalgin, 332 tisíc balení za štvrťrok

Lekári počas druhého štvrťroka 2014 najviac predpisovali Slovákom lieky na tíšenie silnej alebo chronickej bolesti. Rebríček liekov na lekársky predpis hradených občanom vedie prípravok na poruchu pamäti či reči. V prípade liekov bez predpisu pacienti najviac užívali tie proti zvýšenej teplote. Najčastejším predpísaným liekom hradeným z verejného poistenia je za druhý štvrťrok analgetikum Novalgin s takmer 332.000 baleniami.  Druhým bol Anopyrin proti zápalu krvi a vytváraniu krvných zrazenín v cievach (viac ako 248.000 balení) a tretím liek na tlak Concor (viac ako 168.000 balení). Na lekársky predpis, avšak hradený pacientom, sa najpredávanejším stal liek Cavinton na poruchu reči, pamäti či pohybu (viac než 70.600 balení).

>> viac na teraz.sk >>