Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
zdravotné poisťovne tlačové správy MPK Zdravotná politika VšZP legislatíva makro nemocnice v médiách regulácia ministerstvo zdravotníctva monitoring HPI WIKI odkazy financovanie ÚDZS lekári Česko zdravotné poistenie lieky
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Od augusta lekári nesmú pýtať viac ako 5 eur za prednostné vyšetrenie

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) znižuje od 1. augusta tohto roku maximálny poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára. Žiadny z ošetrujúcich lekárov na území BBSK nesmie od augusta účtovať pacientom za túto službu viac ako päť eur. Doteraz mohol až 16 eur. Úrad BBSK znížil maximálny poplatok za prednostné vyšetrenie zo 16 eur na 5 eur na podnet predsedu BBSK Mariana Kotlebu.

>> viac na teraz.sk >>

Zdravotné poisťovne dosiahli vlani zisk 69 miliónov eur

Zdravotné poisťovne dosiahli za minulý rok zisk 68,7 milióna eur. Aj keď všetky skončili v plusových číslach, ich zisk sa medziročne znížil. Najviac si oproti roku 2012 pohoršila štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Zatiaľ, čo v roku 2012 skončila so ziskom 26,3 milióna, za vlaňajšok dosiahla 15,6 mil. eur. Dosiahla tak zisk nižší asi o 10,7 milióna eur. Najvyšší zisk, 46,5 milióna eur dosiahla vlani súkromná poisťovňa Dôvera. Oproti roku 2012 to bolo menej o 1,4 milióna eur. Ďalšia súkromná poisťovňa Union ZP dosiahla za minulý rok kladný hospodársky výsledok vo výške 6,6 milióna eur. V roku 2012 však vykázala zisk vo výške takmer 16 miliónov eur.

>> viac na teraz.sk >>

Firma preventívne platila konkurentom, aby neprišli s lacnejšími liekmi

Francúzska farmaceutická spoločnosť Servier a päť ďalších výrobcov liečiv dostali v stredu od Európskej komisie pokuty vo výške 427,7 milióna eur. Servier podľa komisie rôznymi dohodami dosiahol s výrobcami generických liečiv to, že jeho lieky na krvný tlak nečelili niekoľko rokov v Európskej únii cenovej konkurencii lacnejších alternatív. Ďalšími pokutovanými sú podľa komisie izraelská spoločnosť Teva, ďalej spoločnosť Unichem, Matrix, teraz známa ako Mylan Laboratories, a taktiež firmy Krka a Lupin. Servier dohodami s nimi chránil v minulom desaťročí svoj dobre predávaný prípravok proti vysokému tlaku perindopril. Z celkovej výšky pokuty pritom na Servier pripadá 331 miliónov eur.

>> viac na etrend.sk >>

VšZP začala posielať výsledky ročného zúčtovania

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) začala v pondelok (7. 7.) zasielať výsledky ročného zúčtovania (RZ) zdravotného poistenia za rok 2013. Prvé zásielky by teda mali byť doručené klientom v najbližších dňoch, ďalšie budú posielať priebežne. Celkovo VšZP vykoná ročné zúčtovanie 343.375 klientom. Medzi prvými, ktorí dostanú výsledok ročného zúčtovania, budú fyzické osoby, následne sa budú výsledky zasielať zamestnávateľom. Poistenec môže podať či už námietku, alebo nesúhlasné stanovisko do 15 dní od dňa doručenia výsledku ročného zúčtovania. Platitelia poistného, ktorým VšZP vykonala ročné zúčtovanie za rok 2013, si môžu pozrieť jeho výsledky, ako aj podať námietky alebo nesúhlasné stanovisko elektronicky.

>> viac na teraz.sk >>

Zdravotníctvo dostáva z rozpočtu najviac z krajín V4. Za priemerom OECD zaostávame

Podiel hrubého domáceho produktu, ktorý Slovensko dalo v roku 2012 na zdravotníctvo, opäť nedosiahol na priemer krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj. Kým celkové výdavky SR predstavovali 8,1 percenta HDP, priemer vyspelých štátov sa pohyboval na úrovni 9,3 percenta. Vyplýva to zo správy Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Health Data 2014, ktorá sa opiera o údaje z roku 2012. Za priemerom krajín OECD sme tak zaostávali o 1,2 percentuálneho bodu, rozdiel sa však v medziročnom porovnaní o čosi zmenšil. V roku 2011 smerovalo na zdravotníctvo 7,9 percenta nášho HDP oproti 9,3 percentám OECD.

>> viac na aktualne.sk >>

Štát plánuje postaviť 140 nových zdravotných stredísk

Už na budúci rok majú začať u nás fungovať nové typy zdravotníckych zariadení – integrované centrá. Na jednom mieste chcú sústrediť lekárov spolu so sociálnymi pracovníkmi. Pacient by si tak mohol vybaviť naraz všetko, čo potrebuje. V pilotnom programe chce ministerstvo zdravotníctva vyskúšať tri až desať centier. Štát ešte nerozhodol, kde budú prvé centrá stáť. Ich výstavbu či rekonštrukciu z existujúcich zdravotníckych stredísk chce ministerstvo začať na budúci rok. Spolu by malo vzniknúť 140 takýchto centier, v mestách aj väčších obciach. Jedno by malo fungovať asi pre 30-tisíc ľudí. Súčasťou reformy, ktorá zahŕňa budovanie týchto centier a odhaduje sa asi na desať rokov, má byť aj zmena nemocníc. 

>> viac na sme.sk >>

Na čakacej listine na operáciu v Maďarsku je 58-tisíc pacientov

Na čakacej listine na nejaký druh operácie v Maďarsku je registrovaných vyše 58.000 pacientov. Najviac z nich čaká na odstránenie sivého zákalu a výmenu kolenného či bedrového kĺbu. Podľa údajov Celoštátnej zdravotnej poisťovne (OEP) bol ku koncu júna najväčší počet objednaných zákrokov v prípade sivého zákalu, na ktorý sa zaregistrovalo 27.000 pacientov, zhruba o 1000 viac ako v januári. Na výmenu kolenného kĺbu čaká 9900 ľudí a na výmenu kĺbu bedrového 8400; v oboch prípadoch sa čakacia listina oproti januáru skrátila o niekoľko stoviek pacientov. Na srdcový katéter čaká 2300 nemocných a vyše 2200 sa pripravuje na operáciu žlčníka. 

>> viac na teraz.sk >>

Predoperačné vyšetrenie už môže robiť aj všeobecný lekár

Pacienti, ktorých čaká operácia, sa ušetria viacerých návštev u lekárov. Predoperačné vyšetrenie im totiž môže urobiť už aj všeobecný lekár. Zmenu prinieslo nové odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré platí od 25. júna a týka sa všeobecných lekárov pre dospelých. Všeobecný lekár bude môcť urobiť predoperačné vyšetrenie tým pacientom, ktorí nie sú polymorbídni, tzn. že majú len ľahšie diagnózy. Ak by všetci „ľahší“ pacienti prešli predoperačnými vyšetreniami u všeobecných lekárov, podľa rezortu zdravotníctva by sa u špecialistov dalo ušetriť asi 200.000 návštev.

>> viac na teraz.sk >>

Šéf štátnej poisťovne zarába viac ako premiér

Za zamlčanie pôžičky príde o tri mesačné platy, čo je takmer 15-tisíc eur. Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai neuviedol v majetkovom priznaní za rok 2012 pôžičku, z ktorej mal zaplatiť lukratívny byt v komplexe River Park pri Dunaji. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií preto v utorok rozhodol o tomto treste. Forai na tom nie je až tak zle. Za vlaňajší rok zarobil viac než 118-tisíc eur, čo je dvakrát viac než premiér Robert Fico. Ten mal ročný príjem vyše 45-tisíc eur.

>> viac na pravda.sk >>

Kontroly VšZP vlani zistili nedoplatky vo výške 188 mil. eur

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uskutočnila vlani u platiteľov poistného takmer 600.000 kontrol. Celkovo zistili nedoplatky v sume viac ako 188 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontrolnej činnosti VšZP za rok 2013, ktorú dnes vzala vláda SR na vedomie. Takmer 90 percent kontrol urobila poisťovňa u živnostníkov a samoplatiteľov, vyše 10 percent u zamestnávateľov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vystavila viac o 180.000 výkazov nedoplatkov. V roku 2013 VšZP zrealizovala aj takmer 6000 priamych kontrol u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s finančným znížením požadovaných úhrad v celkovej hodnote takmer 12 miliónov eur.

>> viac na teraz.sk >>