Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
nemocnice makro zdravotné poistenie ÚDZS lekári regulácia HPI ministerstvo zdravotníctva financovanie zdravotné poisťovne MPK WIKI odkazy lieky VšZP v médiách Česko Zdravotná politika tlačové správy monitoring legislatíva
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Protimonopolný úrad podozrieva z kartelu tri firmy v tendri

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR má podozrenie z možnej kartelovej dohody firiem v súťaži z oblasti zdravotníctva. Koncom septembra tohto roka preto začal podľa slov riaditeľa odboru kartelov PMÚ Petra Demčáka správne konanie voči trom podnikateľom. Kartel sa má týkať súťaže na výstavbu zdravotníckeho zariadenia v Košiciach. Celková hodnota zákazky bola približne 26,5 milióna eur, vyčíslil Demčák. Z toho 22,5 milióna eur majú tvoriť prostriedky z eurofondov a zvyšok financuje štát. Dvaja z troch podnikateľov, voči ktorým začal PMÚ konanie, sa priamo súťaže zúčastnili. To znamená, že predložili ponuky. Úrad na základe získaných informácií predpokladá, že ich mohli vzájomne koordinovať.

>> viac na teraz.sk >>

S Penta Enterprises na Belize nemáme nič spoločné, tvrdí Penta

Investičná skupina Penta tvrdí, že nemá so spoločnosťou Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize žiadne majetkové ani iné prepojenie. Právni zástupcovia investičnej skupiny Penta zistili, že za spoločnosťou Penta Enterprises Ltd stojí košický "podnikateľ" Jozef Homolya, žijúci v Seattle v USA, neskôr v Košiciach, priblížila spoločnosť. Reagovala tak na obvinenia Daniela Lipšica z 10. novembra, ktorý v súvislosti s kauzou nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici označil belizskú firmu Penta Enterprises Ltd, ktorá sídli na rovnakej adrese ako dodávateľ prístroja Medical Group, ako prepojenú na skupinu Penta. Skupina tiež informovala, že 14. novembra došlo na rovnakej adrese k založeniu spoločností Lipsic Enterprises Ltd a Nova Enterprises Ltd.

>> viac na sme.sk >>

Preležaniny v rozpočte nevidno, prečo na ne dávame tak málo?

Štúdia zdravotnej sestry Beáty Greššovej Halászovej uvádza, že Holandsko dáva na prevenciu a ošetrovanie preležanín percento z rozpočtu na zdravotníctvo. Vo Veľkej Británii sú to až štyri percentá. V podiele sú však zahrnuté aj náklady na mzdy sestier a ošetrovateľov. Na Slovensku prevenciu a ošetrovanie preležanín financujú zdravotné poisťovne z verejného zdravotného poistenia. Ich rozpočet vlani presahoval 3,6 miliardy eur a na preležaniny išli necelé dve desatiny percenta. Najviac dáva najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá má zároveň aj najstarších a najchorľavejších poistencov. Na preležaniny vynaložila vyše dve desatiny percenta a v posledných troch rokoch krivka nákladov na tento zdravotný problém rastie.

>> viac na sme.sk >>

Poslanci skontrolujú tri nemocnice, preveria ich nákupy

Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo odsúhlasili poslanecký prieskum v nemocniciach v Piešťanoch, Martine a Trenčíne, preveriť si chcú nákupy zdravotníckych prístrojov od spoločnosti Medical Group SK a jej predchodcu Martek Medical od roku 2010. Prieskum odsúhlasili všetci prítomní poslanci. Návrh predložili zákonodarcovia za SDKÚ, KDH a Most-Híd. Výborom v utorok prešiel aj ďalší návrh opozície, a to predloženie správy od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka o prešetrení tendrov vo všetkých nemocniciach rezortu, v ktorých uspeli spomínané spoločnosti od roku 2010.

>> viac na pravda.sk >>

Zdravotníctvo by malo dostať o takmer 152 miliónov eur viac

Ministerstvo zdravotníctva by malo dostať na budúci rok viac peňazí, ako bolo pôvodne plánované. Navýšenie rozpočtu by malo predstavovať takmer 152 miliónov eur. Podľa návrhu by sa plánovaná suma výdavkov 1,204 miliardy eur mala navýšiť na 1,356 miliardy eur. Peniaze majú vykryť stratu, ktorú vytvorili zmeny v zdravotných odvodoch.  Opozícii napriek navýšeniu chýba v rozpočte rezortu zdravotníctva 100 miliónov eur. Viliamovi Novotnému z SDKÚ-DS v rozpočte chýbalo najprv 250 miliónov eur. Tým, že minister Kažimír do rezortu doniesol nových 150  miliónov, 100 miliónov mu stále chýba.

>> viac na teraz.sk >>

Paška odstupuje ako šéf parlamentu, vzdá sa aj poslaneckého mandátu

Pavol Paška odstupuje z pozície predsedu parlamentu. Nečakane to oznámil v košickom štábe po tom, ako kandidát Smeru a primátor Košíc Richard Raši ohlásil víťazstvo v miestnych voľbách. Premiér a predseda Smeru Robert Fico v nedeľu ráno potvrdil, že Paška sa vzdá aj poslaneckého mandátu. Paška zostáva podľa Fica podpredsedom strany a pevnou súčasťou straníckeho tímu. To, že s Paškom bola v strane nespokojnosť spojená s obavou, že strane v parlamentných voľbách uškodí, a preto musel odísť, označil Fico za klebety. Novým šéfom parlamentu by sa mohol stať niektorý z ministrov z najužšej špičky Smeru.

>> viac na sme.sk >>

Lekárske odbory žiadajú odvolať vedúceho úradu ministerstva zdravotníctva za tender na CT

Lekárskemu odborovému združeniu nestačí, že pre tender na CT prístroj v piešťanskej nemocnici odstúpila z funkcie ministerky zdravotníctva Zuzana Zvolenská a boli odvolaní všetci členovia správnej rady nemocnice nominovaní rezortom. Požadujú aj odvolanie vedúceho Služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martina Senčáka. Toho lekárski odborári obviňujú, že svojim prístupom bránil odhaleniu viacerých káuz. Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský hovorí, že zvyšní dvaja členovia správnej rady nemocnice v Piešťanoch, ktorí zastupovali zamestnancov, Alan Suchánek a Magdaléna Kovačovičová informovali o problémoch vo vedení nemocnice ako aj o tendri na tomograf ešte v októbri 2012, pričom ich podnet prešetroval Senčák.

>> viac na aktualne.sk >>

Nemocnice šetria na špecialistoch a tým aj na pacientoch

Mať čo najviac špecialistov, ktorí môžu operovať sami, by sa mala snažiť každá nemocnica. No nedeje sa tak. Svedčia o tom skúsenosti niektorých mladých lekárov. Tí na to, aby mohli fungovať samostatne, musia zložiť skúšku, tzv. atestáciu. Upozorňujú, že sú aj také nemocnice, ktoré im termíny skúšok odďaľujú. Dôvod je jednoduchý, a to peniaze. Neatestovaný lekár má totiž nižší plat ako atestovaný. Základný plat neatestovaného lekára je 1 030 eur, lekár so špecializačnou skúškou dostáva 1 800 eur. 

>> viac na pravda.sk >>

Medical Group tvrdí, že došlo k poškodeniu jej mena. Chce sa súdiť

Spoločnosť Medical Group SK, ktorá sa stala víťazom tendra na dodanie CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, označila medializované informácie o priebehu tendra za nepravdivé. Rozhodla sa preto pristúpiť k právnym krokom. Hovorí, že bolo poškodené jej dobré meno. Za neakceptovateľné považuje aj vyjadrenia politikov o údajnom predražení CT prístroja. Firma v elektronickej aukcii ponúkla, že prístroj dodá za 1,3 milióna eur bez DPH. So svojou ponukou sa dostala pod predpokladanú hodnotu zákazky stanovenú nemocnicou o 3 417 eur. Ako spoločnosť uvádza v stanovisku, jej cena zahŕňa financovanie rozložené na 48 mesiacov, výrobu a dodávku prístroja na miesto, úpravy priestorov, v ktorých bude tomograf umiestnený, jeho inštaláciu a uvedenie do prevádzky, či zaškolenie zamestnancov.

>> viac na pravda.sk >>

Drahé prístroje sa kupovali a prenajímali aj za I. Uhliarika

Drahé medicínske prístroje sa kupovali a prenajímali aj za ministra Ivana Uhliarika (KDH). Vo svojom hlavnom spravodajstve o tom dnes informovala televízia Markíza, s tým, že za 21-mesačný prenájom CT prístroja pre nemocnicu vo Svidníku podpísal Uhliarik sumu 1,8 milióna eur. Nemocnica mala teda podľa televízie za takmer dvojročný prenájom CT zaplatiť viac, ako iné nemocnice za nákup prístroja.

>> viac na teraz.sk >>