Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
financovanie zdravotné poisťovne VšZP v médiách regulácia Česko Zdravotná politika makro HPI nemocnice ministerstvo zdravotníctva MPK ÚDZS monitoring lieky lekári zdravotné poistenie WIKI odkazy tlačové správy legislatíva
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Čo si všímať pri zmene zdravotnej poisťovne?

Z časopisu Urob si sám sme dostali otázky na tému zmeny zdravotnej poisťovne. Prinášame naše odpovede.

Vyhláška upravujúca tlačivá určené na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 60/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vyhotovení tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok, o grafických prvkoch a údajoch týchto tlačív a o ich predajných miestach a podrobnosti o evidencii ich výdaja

V 12 regionálnych nemocniciach osadia 1200 nových lavičiek

V dvanástich regionálnych nemocniciach siete Svet zdravia dnes začali s generálnou výmenou lavičiek na sedenie. V čakárňach tak postupne do polovice septembra osadia celkovo 1200 nových lavičiek so 4100 miestami. Hodnota investície je 160.000 eur. Ako prvé dnes dostali dodávku lavičiek nemocnice v Rožňave a Trebišove. Projekt vznikol na základe iniciatívy Pekná nemocnica. V rámci nej mali všetci zamestnanci možnosť navrhnúť zlepšenia, ako by bolo možné skrášliť a zútulniť priestory nemocníc Sveta zdravia. Tie nové sa podľa spoločnosti vyznačujú dobrou ergonómiou sedadiel, odolnosťou a jednoduchou hygienickou údržbou. Finančným partnerom projektu je zdravotná poisťovňa Dôvera.

>> viac na teraz.sk >>

Protónové centrum zhltlo milióny a nikoho nelieči

Už pred vyše piatimi rokmi začali v Ružomberku pripravovať protónové centrum, ktoré by mohlo efektívnejšie liečiť ľudí s rakovinou. Hoci štát doň investoval milióny eur, nefunguje. Pacientov, ktorí potrebujú tento spôsob liečby, preto poisťovne posielajú do zahraničia, najčastejšie do Protónového centra v Prahe. Najnovšie s pražským centrom uzavrela zmluvu poisťovňa Dôvera. Ide o prvú poisťovňu, ktorá má s centrom zmluvu, Všeobecná ani Union ju neuzavreli. Aj napriek zmluve bude Dôvera stále schvaľovať liečbu, ale proces by mal byť rýchlejší a jednoduchší. Prvú poistenku do centra poslala Dôvera minulý rok ešte pred uzavretím zmluvy.

>> viac na sme.sk >>

Poliaci skúpili naše dlhy za krv

Patrí k najkľúčovejším inštitúciám v slovenskom zdravotníctve. Je najväčší a prakticky jediný dodávateľ krvi pre všetky nemocnice. Kým pacientom vďaka tomu zachraňuje životy, ju samu to ťahá ku dnu. Nemocnice jej totiž neplatia a následne neplatí ani ona svojim dodávateľom. Teraz Národná transfúzna služba na tento kolobeh dopláca - jej dlhy prebral najväčší skupovač pohľadávok na našom trhu, eseročka Magellan Slovakia. Tá začiatkom júla prebrala jej podlžnosti za 5,4 milióna eur. S transfúznou službou sa dohodli na mesačných splátkach od 105.000 do 404.000 eur mesačne. A to v situácii, keď má služba na krku dlh za 14,4 milióna eur. Urobila tak zatiaľ svoj najväčší obchod na našom trhu.

>> viac na hnoline.sk >>

Szalay odpovedá Visolajskému

Redaktorka televízneho spravodajstva RTVS Lucia Tomečková nás požiadala o stanovisko k téme parkovania pri nemocniciach.

Veľa ľudí potopí neúspech, pacientov na psychiatriách pribudlo

Ľudí, ktorí sa liečia s psychickými poruchami, pribúda. Vlani ich hospitalizovali o 1765 viac, ako rok predtým. Oproti roku 2012 stúpol počet ľudí hospitalizovaných na slovenských psychiatriách vlani o vyše štyri percentá. Celkový počet hospitalizácií bol 43 605. Najčastejšou príčinou prijatia do ústavnej psychiatrickej liečby sú už dlhodobo poruchy psychiky zapríčinené alkoholom. Ich podiel na celkovom počte hospitalizácií dosiahol až 26 percent. Najčastejšie s touto diagnózou hospitalizovali ľudí na východe Slovenska – v Košickom a Prešovskom kraji. Ženy sa na psychiatrie najčastejšie dostávali so schizofréniou, schizotypnými poruchami a poruchami s bludmi.

>> viac na sme.sk >>

Kollár: Poľovačka na mňa sa ešte neskončila

Na jesennom sneme Slovenskej lekárskej komory by mal padnúť návrh na odvolanie jej prezidenta Mariána Kollára. Denníku Pravda to potvrdil lekár z prostredia komory. Kollár však tvrdí, že všetko je ináč a že nespokojnosť s jeho osobou v komore nie je. Povedal, že tlaky na jeho funkciu idú z iných strán. Ktoré sú to, už nekonkretizoval. Viac v rozhovore s Mariánom Kolárom.

>> viac na pravda.sk >>

Odborárov sklamalo rozhodnutie súdu vo veci parkovísk pred UNB

Lekárskych odborárov sklamalo rozhodnutie bratislavského Krajského súdu, ktorý zrušil predbežné opatrenie zakazujúce vyberanie poplatkov za parkovanie pred Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke. šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský uviedol, že nebolo zohľadnené, že vlastník, v tomto prípade obec - Bratislava, má jasný záujem o to, aby sa jeho pozemky využívali na verejné účely a slúžili občanom mesta. LOZ podľa svojho predsedu nie je proti výberu parkovného, ak si súkromná spoločnosť za vlastné financie postaví parkovacie domy. Podľa slov hovorkyne nemocnice sa UNB zásadne ohradzuje voči manipulatívnym a zavádzajúcim vyjadreniam LOZ v súvislosti s rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave vo veci parkovísk. 

>> viac na teraz.sk >>

Zvolenská láka zubárov a gynekológov na vidiek

Zdravotné strediská, ktoré boli kedysi v každej väčšej dedine, by mali opäť ožiť. Ich návrat od budúceho roka chystá ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Zvolenskej.  Na celom Slovensku by malo do desiatich rokov postupne vzniknúť 140 takýchto stredísk, prevažne na vidieku. Ambiciózny plán za viac ako 250 miliónov eur má však jednu chybu. Nie je isté, či sa nájdu lekári, ktorí v nich budú chcieť ordinovať. Tí sa totiž dedinám už dlho vyhýbajú. Dôvodom, prečo sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo vybudovať zdravotnícke centrá, je, že lekári sú roztrúsení, narastajú počty chronicky chorých ľudí a zvyšujú sa nároky na ich starostlivosť. 

>> viac na pravda.sk >>