Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
HPI lekári monitoring ÚDZS makro VšZP nemocnice ministerstvo zdravotníctva Česko v médiách zdravotné poisťovne zdravotné poistenie tlačové správy financovanie regulácia legislatíva WIKI odkazy MPK Zdravotná politika lieky
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Poslanci prelomili Kotlebovo veto, nemocnici potvrdili nižšie nájomné

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja v utorok prelomilo veto Mariana Kotlebu a potvrdilo zmeny podmienok nájomnej zmluvy k zvolenskej nemocnici vrátane zníženia nájomného z 500-tisíc eur ročne na 51-tisíc eur, ktoré pôvodne schválilo na zasadnutí 8. augusta. Za návrh, ktorý na základe požiadavky firmy Nemocnica Zvolen ako nájomcu predložila skupina poslancov, hlasovalo 36 poslancov, zdržali sa šiesti a proti bol jeden.

>> viac na sme.sk >>

Spokojnosť so zdravotníctvom klesla, no sťažujeme sa málo

Aj keď sa výdavky na zdravotnú starostlivosť u nás za posledné desaťročie zdvojnásobili a podľa OECD už prekročili dvetisíc dolárov na hlavu ročne, ľudia s jej kvalitou spokojnejší nie sú. Naznačujú to výsledky eurobarometra, ktoré Európska komisia zverejnila v lete. Spokojnosť s naším zdravotníctvom vyjadrila v prieskume z decembra minulého roka presná polovica z tisícky respondentov, ktorí mali viac ako 15 rokov. V roku 2009 na rovnakú otázku odpovedalo priaznivo 53 percent. Až 55 percent Slovákov si dnes myslí, že zdravotná starostlivosť u nás je horšia ako v ostatných krajinách Európskej únie. 

>> viac na sme.sk >>

Zdravotné poisťovne budú mať podľa SDKÚ na budúci rok menej o 108 mil.

V zdravotníctve bude podľa podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného na budúci rok menej peňazí. Výpadok na poistnom na dnešnej tlačovej konferencii odhadol na 250 miliónov eur, zdravotné poisťovne tak majú mať o 108 miliónov menej na platby pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Tvrdí, že nemocnice a ambulancie tak dostanú menej peňazí a pacienti budú dlhšie čakať na zákroky. Priblížil, že výpadok zdrojov spôsobia tri dôvody. Prvým má byť zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi mzdami, čo zdravotníctvo pripraví o 150 miliónov eur. Poukázal, že návrh štátneho rozpočtu s kompenzáciou nepočíta.

>> viac na teraz.sk >>

Dlh nemocníc na poistnom vzrástol na takmer 105 miliónov eur

Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu júla 2014 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 104,8 milióna eur. Od začiatku roka sa tak ich pohľadávky zvýšili o 18,5 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú vláda dnes vzala na vedomie. Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli 69,6 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o 2,2 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri bratislavskej univerzitnej a detskej nemocnici, ako aj banskobystrickej fakultnej nemocnici. Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali viac ako 35,2 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili o 520.000 eur.

>> viac na teraz.sk >>

Návrh zákona upravujúci poskytovanie dotácií v pôsobnosti MZ SR

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 525/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

Podľa ZPP by vláda mala prehodnotiť návrh rozpočtu pre zdravotníctvo

Vláda by podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP), v ktorom sú súkromné poisťovne, mala prehodnotiť prvotný návrh budúcoročného rozpočtu pre kapitolu zdravotníctvo. Ten počíta v porovnaní s rozpočtom plánovaným na tento rok s poklesom o 16,6 milióna eur. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej návrh počíta s minimálnou štvorpercentnou sadzbou za poistencov štátu. Združenie tiež poukazuje, že je okrem toho nejasné, ako budú dlhodobo kompenzované aj avizované nižšie odvody pri mzdách do 494 eur a v prípade študentov brigádnikov.

>> viac na teraz.sk >>

HPI hľadá finančného manažéra

HPI hľadá do svojho tímu finančného manažéra/manažérku – strážcu našich financií. Budete samostatne viesť celé naše účtovníctvo a pripravovať všetky controllingové a reportingové podklady pre rozhodovanie manažmentu. Budete mať prehľad o všetkých projektoch v našej spoločnosti, úzko spolupracovať s celým našim tímom a Váš názor finančného manažéra/manažérky bude pre nás veľmi dôležitý. 

Dlh nemocníc na poistnom vzrástol na takmer 105 miliónov eur

Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu júla 2014 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 104,8 milióna eur. Od začiatku roka sa tak ich pohľadávky zvýšili o 18,5 milióna eur. Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli 69,6 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o 2,2 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri bratislavskej univerzitnej a detskej nemocnici, ako aj banskobystrickej fakultnej nemocnici. Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali viac ako 35,2 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili o 520.000 eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov bol zaznamenaný pri siedmich zariadeniach.

>> viac na teraz.sk >>

Liečbu v zahraničí schválili vlani poisťovne stovkám Slovákov

Zdravotné poisťovne vlani schválili liečbu v zahraničí v 815 prípadoch, predbežné náklady sa odhadovali na takmer päť miliónov eur. Medzi najčastejšie zákroky, ktoré Slováci podstupujú v zahraničí, patria transplantácie a operácie mozgu gama nožom.  Najviac návrhov schválila najväčšia VšZP, liečbu v cudzine pre svojich poistencov odobrila v 595 prípadoch. Väčšinou išlo o liečbu v Česku. Dôvera vlani odsúhlasila liečbu v zahraničí v 180 prípadoch plánovanej ústavnej aj ambulantnej liečby. Union zdravotná poisťovňa vlani schválila 40 návrhov na liečbu v zahraničí v celkovej sume asi 189.000 eur.

>> viac na teraz.sk >>

Koľko zaplatí štát za svojich poistencov, sa nevie

Okolo toho, koľko zaplatí štát za svojich poistencov, teda za dôchodcov, matky na materskej dovolenke či deti a študentov, je každý rok ostrá diskusia. V prvom návrhu budúcoročného rozpočtu však nie je jasné, aká suma to bude. Ministerstvo financií zatiaľ toto číslo nezverejnilo. Práve cez túto sumu by sa malo zdravotným poisťovniam kompenzovať výpadok pre odvodovo odpočítateľnú položku. Od januára dostanú ľudia, ktorí zarábajú do 494 eur, úľavu na zdravotné odvody.  ministerstvo financií odhadlo, že výpadok po tejto zmene dosiahne 150 miliónov eur. O tom, koľko dostanú poisťovne ako kompenzáciu, sa ešte bude rokovať. Časť výpadku by mohli vykryť aj zo zisku. 

>> viac na sme.sk >>