Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
Česko VšZP monitoring v médiách lieky legislatíva ÚDZS MPK makro WIKI odkazy Zdravotná politika zdravotné poistenie nemocnice HPI regulácia zdravotné poisťovne ministerstvo zdravotníctva lekári tlačové správy financovanie
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

ANS chce, aby rast nákladov na platy v zdravotníctve vykryl štát

Regionálne nemocnice žiadajú, aby budúcoročný rast nákladov na mzdy ich zamestnancov vykryl štát. V opačnom prípade hovoria o hrozbe rušenia oddelení. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje, že zákonné zvýšenie platov lekárov a zvýšenie minimálnej mzdy a koeficientu minimálnej mzdy u zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov, bude mať na jej členské nemocnice dopad 19,8 milióna eur. Podľa ANS, ktorá združuje asi 60 neštátnych zdravotníckych zariadení, súčasný návrh rozpočtu na rok 2015 tieto výdavky nezohľadňuje. 

>> viac na teraz.sk >>

Nemocnica v Poprade ponúka služby sprievodcov, pomáhať majú pacientom

Dlhoročné skúsenosti nemocnicu presvedčili, že množstvo ľudí potrebuje v nemocnici pomoc, v mnohých prípadoch ešte skôr, ako sa dostanú do rúk zdravotníckeho personálu – či už ide o to, že nevedia, na koho sa majú so svojím problémom obrátiť, majú problém s orientáciou v priestoroch nemocnice, prípadne sa jednoducho ostýchajú opýtať u informátora. Vedenie nemocnice sa preto rozhodlo využiť možnosť spolupráce s ÚPSVaR a v rámci aktivít sociálneho typu, ako je napr. pomoc starším, sociálne odkázaným, chorým, sprevádzanie na vyšetrenie či pomoc pri prevoze pacientov využíva služby štyroch pracovníkov. Zastávajú pozíciu sprievodcov pre pacientov a poskytujú tiež pomoc pri prevoze pacientov v rámci Dopravnej zdravotnej služby.

>> viac na teraz.sk >>

Prečo musia zdravotníctvo platiť najmä zdraví ľudia (6 faktov)

Každý mesiac mi štát zoberie na zdravotníctvo z platu 14 percent a pritom k lekárom vôbec nechodím. A ak raz začas k nemu idem, dlho čakám a predpíše mi lieky, na ktoré musím v lekárni doplácať. No keby som aj platil len toľko, čo na mňa zdravotníctvo naozaj minie, vyšlo by ma to lacnejšie ako platiť odvody. Nejako takto zvykne hundrať mnoho pracujúcich zdravých ľudí. Prísne fakticky majú pravdu. Pohľad na čísla dokazuje, že aj slovenské zdravotníctvo drží finančne nad vodou zdravý pracujúci človek. Tie isté fakty o štyroch miliardách eur točiacich sa ročne v zdravotnom poistení však zároveň ukazujú, že inak to vlastne byť ani nemôže.

>> viac na sme.sk >>

HPI v Jidřichovom Hradci

Dna 19.9.2014 sa výkonný riaditeľ HPI Peter Pažitný zúčastnil 6. jindřichohradeckého zdravotnického fóra s názvom Corporate governance ve zdravotnických zařízeních: problematika vedení nemocnic v ČR. Konferencia sa konala pod záštitou MUDr. Rudolfa Stříteckého, riaditeľa Inštitútu manažmentu zdravotníckych služieb na Fakulte manažmentu Vysokej školy ekonomickej (VŠE) pri príležitosti 20. výročia založenia fakulty.

Novela zákona o rozsahu – regulácia poplatkov

Novela zákona o rozsahu, ktorej cieľom je regulovať poplatky vyberané poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Lekár roky neliečil, licenciu však dostal

Pravda získala informáciu o prípadoch dvoch lekárov, ktorí roky nepracovali ako gynekológovia, a napriek tomu dostali licenciu a teraz liečia pacientky. Celú vec už preveruje ministerstvo zdravotníctva. Prešetrovanie ešte neukončilo. Licencie lekárom vydáva Slovenská lekárska komora. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia, prvý lekár požiadal o licenciu po 19 rokoch od atestácie, dovtedy pracoval na rôznych úradníckych a manažérskych postoch v zdravotníctve. Slovenská lekárska komora mu dekrét vydala. Dnes ako gynekológ pracuje v nemocnici. V druhom prípade lekárka získala licenciu po siedmich rokoch od atestácie. Zákon však hovorí, že ak lekár nezačne do štyroch rokov od atestácie vykonávať prax v odbore, musí si vedomosti a zručnosti obnoviť.

>> viac na pravda.sk >>

Srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou predčasných úmrtí

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Každoročne sú zodpovedné za 17,3 milióna predčasných úmrtí a predpokladá sa, že do roku 2030 sa tento počet zvýši až na 23 miliónov. Vo väčšine prípadov sa však dá týmto ochoreniam predchádzať, a to ovplyvňovaním rizikových faktorov, akými sú napríklad fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu. Netreba zabúdať ani dôležitosť pohybu, ktorého nedostatok veľmi škodí zdraviu.  Aj keď na Slovensku každý druhý človek zomiera na srdcový infarkt či iné ochorenie srdca a ciev, ani táto skutočnosť neodrádza ľudí od hazardovania so zdravím.

>> viac na teraz.sk >>

Pohotovosti zanikajú, ale v Malackách vzniká nová

V čase, keď na Slovensku lekárske služby prvej pomoci skôr zanikajú, lebo sú stratové a lekári v nich za nízke mzdy nechcú slúžiť, vznikne v Malackách možno už tento týždeň nová. Občianske združenie Komplexná záchranná služba z Bratislavy čaká na povolenie od bratislavskej župy na prevádzkovanie pohotovosti. Situácia je o to zvláštnejšia, že na budúci piatok majú župní poslanci hlasovať, či súkromnej nemocnici v Malackách dajú dotáciu na prevádzkovanie Ústavnej pohotovostnej služby. Ak nie, hrozí, že nemocnica pohotovosť aj prvú pomoc zruší.

>> viac na sme.sk >>

Až päťsto sťažností na lekárov sa týkalo nejasností okolo úmrtia

Nesprávne viedli pôrod, nasadili nevhodné lieky alebo podcenili pád pacienta na zem. Postup lekárov bol v minulom roku viackrát terčom kritiky a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ho riešil 127 pokutami spolu za 188-tisíc eur. Lekári tvrdia, že takéto sankcie sú často subjektívne. Volajú po jednotných postupoch, ktoré by presne vymedzili, čo majú pri zákrokoch robiť. Vlani úrad dostal až 1 647 podaní, v ktorých sa pacienti alebo ich rodiny sťažovali na postup lekárov. Oproti roku predtým je to o vyše 600 viac. Takmer 500 podaní sa týkalo nejasností okolo úmrtia. Každá druhá žiadosť bola podľa úradu neopodstatnená. Najkritizovanejšími lekármi boli chirurgovia, všeobecní lekári a gynekológovia, najviac sťažností bolo na nemocnice.

>> viac na pravda.sk >>

Dlh zdravotníckych zariadení na poistnom vzrástol na vyše 105 mil. eur

Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu augusta 2014 na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 105,6 milióna eur. Od začiatku roka sa tak ich pohľadávky zvýšili o 19,3 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú vláda vzala dnes na vedomie. Pohľadávky voči štátnym zdravotníckym zariadeniam dosiahli 70,1 milióna eur. Za mesiac tak vzrástli o vyše 560.000 eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia sa eviduje pri bratislavskej detskej nemocnici, ako aj univerzitnej nemocnici, banskobystrickej fakultnej nemocnici a Národnej transfúznej službe. Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali viac ako 35,4 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili takmer o 280.000 eur. 

>> viac na teraz.sk >>