Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
zdravotné poistenie zdravotné poisťovne lekári Česko tlačové správy ministerstvo zdravotníctva WIKI odkazy lieky ÚDZS Zdravotná politika makro HPI legislatíva nemocnice VšZP regulácia monitoring MPK v médiách financovanie
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Boli sme na Pohode

Tím Health Policy Institute bol tento rok na trenčianskom festivale Pohoda – mali sme stánok medzi neziskovkami, spolu s priateľmi z INESS. Za päť dní sa u nás zastavilo mnoho ľudí. Priateľov, známych, zvedavcov, diskutérov,... Bol to veľmi príjemný zážitok. Na budúci rok plánujeme ísť znova. Tešíme sa, že sa tam s vami stretneme!

Ak Všeobecná nedá súhlas, pacienta liečiť nebudú

Najväčšia poisťovňa Všeobecná zdravotná, ktorá má vyše 3,3 milióna poistencov, prišla s novými pravidlami. Tie sa podľa odhadov dotknú vyše 300-tisíc ľudí. V usmernení, ktoré rozposlala nemocniciam, im prikazuje, že bez jej súhlasu nemôžu prijať pacienta na plánovanú operáciu alebo liečbu. Ak má pacient dlhy voči zdravotnej poisťovni, môže sa stať, že nebude hospitalizovaný vôbec. Súhlas poisťovne netreba pri akútnych prípadoch. O tom, kto a kedy bude liečený v nemocnici, rozhodovali do júla iba lekári. Po novom by sa pacient mal na operáciu či zákrok objednať v príjmovej ambulancii nemocnice alebo ho objedná odosielajúci lekár. Poisťovňa by sa mala do 14 dní vyjadriť, či s tým súhlasí.

>> viac na pravda.sk >>

Priemerný plat lekára je dvetisíc eur, tvrdí analýza

Našim lekárom sa podľa štatistík nežije až tak zle. Ich platy narastajú a v priemere zarábajú vyše dvetisíc eur mesačne. Mzdy všeobecných lekárov sú dokonca porovnateľné s ich holandskými kolegami. Zdravotné sestry za všetkými lekármi zaostávajú. Analýzu platov priniesol Health Policy Institute. Zo všetkých pracovníkov v zdravotníctve sú na tom najlepšie lekári. Zarábajú viac než ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci. Napríklad v roku 2000 mali lekári priemerne o tri percentá viac na výplatách ako pracovníci v iných odvetviach s diplomom. Minulý rok tento údaj prekročil už o 56 percent. Navyše mzda lekárov rástla v uplynulých dvoch rokoch rýchlejšie ako výška platov v hospodárstve.

>> viac na pravda.sk >>

Manažér Dôvery sa stal expertom KDH

Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne z obdobia vlády Ivety Radičovej, predtým krajský riaditeľ poisťovne Dôvera, je novým expertom KDH pre zdravotníctvo. Marian Faktor aj v súčasnosti pôsobí v zdravotnej poisťovni, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, ako konzultant riaditeľa pre nákup zdravotnej starostlivosti. V KDH pred ním zastával funkciu odborníka na zdravotníctvo nepopulárny exminister Ivan Uhliarik. Neskôr sa neúspešne uchádzal o post župana Trnavského kraja. Podľa M. Faktora je slovenské zdravotníctvo v kríze. Vo štvrtok predstavil svoj plán na jeho zlepšenie.

>> viac na etrend.sk >>

Štát potrebuje 266 miliónov eur, aby zatiahol vyššie platy sestričiek a lekárov

Ak by sa v budúcom roku popri zvyšovaní miezd lekárov, ktoré je upravené v legislatíve, navyšovali aj platy sestier a zaviedla sa i odvodová odpočítateľná položka so zvýšením minimálnej mzdy, zdravotníctvo by to stálo 266 mil. eur. Ak by sa popritom navyšovali aj mzdy časti zamestnancov cez kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, dopad by sa vyšplhal až na sumu 272 mil. eur. Vyplýva to zo štúdie Health Policy Institute (HPI). Jej autor, analytik Karol Morvay, podotýka, že takýto scenár hrozí, ak by sa realizovali všetky tieto opatrenia naraz a v plnej miere, čo však nepredpokladá.

>> viac na etrend.sk >>

Prieskum: Vyše polovica Slovákov súhlasí s eutanáziou

Viac ako polovica Slovákov súhlasí s tým, aby mal ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou, možnosť na svoju žiadosť ukončiť svoj život za asistencie lekára. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre politickú stranu Sloboda a Solidarita (SaS), v ktorom 55,9 percenta opýtaných vyslovilo súhlas s eutanáziou za asistencie lekára. Naopak, proti takejto možnosti sa celkovo vyjadrila viac ako tretina (35,4 percenta) opýtaných. Pritom 17,9 percenta respondentov s tým skôr nesúhlasí a 17,5 percenta rozhodne nesúhlasí. Celkovo so zavedením možnosti eutanázie súhlasilo 33 percent hlboko veriacich, 55 percent veriacich, 57 percent nerozhodnutých, 69 percent nábožensky nezaložených a 72 percent ateistov.

>> viac na pravda.sk >>

VšZP podporila projekt Eurokľúč

Ľuďom s vážnym zdravotným postihnutím a tým, ktorí potrebujú na verejnosti použiť špeciálne upravené toalety, svitá na lepšie časy. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v spolupráci s Asociáciou na ochranu pacientov (AOPP) chce podporiť a prispieť k implementácii medzinárodného projektu Eurokľúč na Slovensku. Eurokľúč je univerzálny kľúč od sociálnych zariadení, výťahov, plošín pre imobilných, šatní či špeciálne zabezpečených vchodov určených pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo matky s deťmi do troch rokov.

>> viac na teraz.sk >>

Kežmarskí poslanci Pentu do nemocnice nevpustili

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Kežmarku vo štvrtok neschválili prenájom kežmarskej nemocnice na ďalších 20 rokov neziskovej organizácii Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Hlasovanie o prenájme nemocnice na 20 rokov by umožnilo vstup spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí k investičnej skupine Penta, do neziskovej organizácie Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Primátor Kežmarku je pripravený v najbližších dňoch vyhlásiť výberové konanie na prenájom nemocnice za rovnakých podmienok, za akých chcela nemocnicu prevziať spoločnosť Svet zdravia

>> viac na etrend.sk >>

Bude chýbať 10-tisíc sestier, varuje komora

Kým v roku 2009 komora sestier evidovala vyše 1 600 nových sestier, v minulom roku to bolo až o polovicu menej.  Do desiatich rokov bude podľa odhadov v zdravotníctve chýbať až 10-tisíc sestier. Dôvodom je nezáujem mladých ľudí o toto povolanie aj odchod sestier do zahraničia. Zo štatistík Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek vyplýva, že za posledných päť rokov viac sestier ubudlo, ako pribudlo. Za päť rokov komora zaregistrovala 5 391 nových sestier, ubudlo ich 7 849. V preddôchodkovom a v dôchodkovom veku (61–65 rokov) dnes pracuje 1 784 sestier, v kategórii od 56 do 60 rokov je ich 5 519. 

>> viac na pravda.sk >>

O novú nemocnicu sa zatiaľ zaujíma 26 firiem

Až 110 firiem oslovilo ministerstvo zdravotníctva s tým, či majú záujem postaviť a prevádzkovať novú nemocnicu v Bratislave. Ide o prvý projekt nemocnice, ktorá má vzniknúť cez súkromno-štátne partnerstvo. Záujem nakoniec prejavilo 26 spoločností z 12 krajín. Z 26 firiem, ktoré si vyžiadali dotazník, je desať developerov, sedem finančných inštitúcií, šesť operátorov a tri konzorciá. Predtým než ministerstvo vyhlási verejnú súťaž, chce viesť s investormi dialóg. Základom na pozvánku do tejto debaty je vyplnenie dotazníka s 30 otázkami, ktoré sa týkajú napríklad názorov firiem na zabezpečenie fungovania nemocnice. Riaditeľ Inštitútu pre zdravotnú politiku ministerstva zdravotníctva Ivan Poprocký tvrdí, že ide o 41 % úspešnosť.

>> viac na pravda.sk >>