Prihlás ma

Prosím, zadajte do nasledujúceho formuláru Vaše používateľské meno a heslo.


Správy

Etické prístupy k zdravotnej politike

Rozhodovanie v zdravotnej politike je ovplyvnené hodnotami vykonávateľov zmien. Ďalšia kapitola pripravovanej knihy o ekonómii zdravotníctva je venovaná etickým prístupom k zdravotnej politike a chápaniu zdravotných reforiem v širšom politicko-filozofickom kontexte.

 
TAG CLOUD
legislatíva lieky lekári regulácia Zdravotná politika ÚDZS v médiách makro financovanie tlačové správy nemocnice VšZP WIKI odkazy MPK Česko ministerstvo zdravotníctva monitoring zdravotné poistenie zdravotné poisťovne HPI
TIP: Tag Cloud obsahuje zoznam najpoužívanejších tagov, pričom veľkosť fontu je priamo úmerná počtu použití konkrétneho tagu.

Kontroly VšZP vlani zistili nedoplatky vo výške 188 mil. eur

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uskutočnila vlani u platiteľov poistného takmer 600.000 kontrol. Celkovo zistili nedoplatky v sume viac ako 188 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontrolnej činnosti VšZP za rok 2013, ktorú dnes vzala vláda SR na vedomie. Takmer 90 percent kontrol urobila poisťovňa u živnostníkov a samoplatiteľov, vyše 10 percent u zamestnávateľov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vystavila viac o 180.000 výkazov nedoplatkov. V roku 2013 VšZP zrealizovala aj takmer 6000 priamych kontrol u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s finančným znížením požadovaných úhrad v celkovej hodnote takmer 12 miliónov eur.

>> viac na teraz.sk >>

Výsledok hospodárenia zdravotných poisťovní sa medziročne znížil

Výsledok hospodárenia zdravotných poisťovní sa za účtovné obdobie roku 2013 znížil oproti rovnakému obdobiu roka 2012 o 21,5 milióna eur. Vlani dosiahli zdravotné poisťovne kladný výsledok hospodárenia vo výške 68,7 milióna eur. Príjmy poisťovní, vrátane príjmových finančných operácií dosiahli objem 4316,9 milióna eur, v porovnaní s rokom 2012 je to nárast o 274,1 milióna eur. Úspešnosť výberu poistného vlani dosiahla takmer 97 percent. V porovnaní s minulým rokom, úspešnosť výberu poistného klesla o 2,19 percenta. Celkové výdavky poisťovní v roku 2013 vrátane uhradených záväzkov z mesačného prerozdelenia preddavkov na poistnom boli na úrovni takmer 4,2 miliardy eur.

>> viac na teraz.sk >>

Trnavský kraj hľadá strategického partnera pre svoje nemocnice

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) dnes schválili zámer vstupu strategického partnera pre Nemocnicu s poliklinikou Dunajská Streda, a.s., a pre Nemocnicu s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., v ktorých je majoritným akcionárom. O vstup sa môžu záujemcovia uchádzať vo verejnej súťaži, ktorú TTSK vyhlási. Pôjde o prevod 15.582 kusov kmeňových listinných akcií v nominálnej hodnote 332 eur a 325 kusov kmeňových listinných akcií v nominálnej hodnote 1 euro emitenta Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s., a 15.689 kusov kmeňových listinných akcií v nominálnej hodnote 332 eur a 565 kusov kmeňových listinných akcií v nominálnej hodnote 1 euro emitenta Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., ktorých majiteľom je Trnavský samosprávny kraj. 

>> viac na teraz.sk >>

Sestrám sa nepáči zákon, ktorý má upraviť platy všetkým zdravotníkom

Sestry a pôrodné asistentky zatiaľ nie sú spokojné s návrhom zákona, ktorý má upraviť platy všetkým zdravotníkom. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Martina Šoltésová uviedla, že sa na jeho štruktúre dohodli so všetkými skupinami zdravotníkov okrem sestier, pôrodných asistentiek a fyzioterapeutov. O návrhu zdravotníci rokovali v utorok (1.7.) na MZ SR. Rezort však trvá na tom, že môže zasahovať len tam, kde má dosah, teda v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, ako aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek však odmietajú delenie sestier na štátne a neštátne.

>> viac na teraz.sk >>

Hnutiu NOVA neprešla séria zdravotníckych návrhov

Zdravotnícky pracovník počas poskytovania zdravotnej starostlivosti nebude postavený na úroveň chránenej osoby. Verbálny alebo fyzický útok voči nemu sa tak nebude postihovať prísnejšie. Posilniť ochranu zdravotníkov plánovali predstavitelia hnutia NOVA Jana Žitňanská a Daniel Lipšic v novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Ich názor však nezdieľajú všetci zákonodarcovia, väčšina z nich takúto zmenu nepodporila. Vyhrážanie sa usmrtením, ublíženie na zdraví či spôsobenie malej škody zdravotníkovi počas poskytovania zdravotnej starostlivosti malo byť podľa navrhovateľov klasifikované ako trestný čin spáchaný voči chránenej osobe. 

>> viac na pravda.sk >>

Majiteľ Unionu zaplatil milión za arbitráž pre jednu poisťovňu

Ešte minulý piatok majiteľ zdravotnej poisťovne Union, holandská spoločnosť Achmea, zaplatil milión za prehru v arbitráži so Slovenskom. Achmea napadla Slovensko pre zámer zaviesť jednu poisťovňu. Sumu určil medzinárodný tribunál, ktorý konštatoval, že keďže Slovensko jednu poisťovňu zatiaľ nezaviedlo a nevyvlastnilo súkromné zdravotné poisťovne, nemôže o veci rozhodovať.  Achmea teraz recipročne očakáva, že Slovenská republika zaplatí sumu prisúdenú spoločnosti Achmea, pretože rozhodnutie tribunálu v predchádzajúcom arbitrážnom konaní je tiež konečné a záväzné, uvádza Achmea.

>> viac na sme.sk >>

Michalovce budú mať nemocnicu s pohyblivými stenami

O štyri roky by sa mali Michalovčania aj obyvatelia okolia liečiť v modernej nemocnici. Postaví ju firma Svet zdravia, za ktorou stojí finančná skupina Penta. Na projekte, ktorý predstavila vo štvrtok, spolupracuje mesto a košická župa. Nový zdravotnícky pavilón bude stáť v areáli dnešnej nemocnice, náklady na výstavbu sa odhadujú na 34 miliónov eur. Budova novej nemocnice ponúkne 186 izieb, pričom 80 z nich bude jednolôžkových. Izby budú mať mobilné steny a v prípade potreby sa budú dať zväčšiť. Napríklad pri hromadnej havárii bude možné zvýšiť kapacitu lôžok na traumatologickom oddelení na úkor chirurgie a naopak. Flexibilná kapacita lôžok sa bude pohybovať od 301 do 381.

>> viac na pravda.sk >>

Srbsko: nový minister zdravotníctva a vládny manifest

Za srbského ministra zdravotníctva si premiér Aleksandar Vučić vybral Zla­ti­bora Lon­čara (42). Lončar je vyštudovaný lekár so špecializáciou všeobecná chirurgia.

Mnohí lekári na SR majú dva úväzky, mladí odchádzajú do zahraničia

Mnohí lekári v lôžkových zariadeniach na Slovensku pracujú na dve zmluvy. Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR z marca až mája tohto roka, ktorá analyzovala zmluvné vzťahy a úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach za rok 2013. Výsledky kontrol ukázali, že 4606 lekárov z databázy Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) poskytovalo zdravotnú starostlivosť na základe dvoch alebo viacerých zmlúv. Po dve zmluvy malo uzatvorených 4200 lekárov, čo predstavuje 91,2 %. Pritom ročne zo Slovenska odchádza 130 absolventov medicíny, mladí lekári majú ťažkosti uplatniť sa na slovenskom trhu práce.

>> viac na teraz.sk >>

Lekári budú musieť ísť za bábätkami domov

Lepšia kontrola zdravia novorodencov, ale aj toho, v akých podmienkach žijú. Ministerstvo zdravotníctva dalo novú povinnosť pediatrom. Prvú prehliadku novorodenca budú musieť urobiť v byte rodičov, a to do troch dní, ako sa matka vráti z nemocnice. Túto zmenu v utorok schválil parlament, keď prelomil prezidentovo veto pri novele zákona o poskytovateľoch. Lekári tvrdia, že na návštevy v domácnostiach im nezostáva čas a v niektorých lokalitách sa bez polície do domu vstúpiť neodvážia. Kontrolovať deti po príchode z pôrodnice domov by mali lekári aj dnes. Väčšinou to riešia tak, že si mamičku zavolajú priamo do ordinácie.

>> viac na pravda.sk >>