—
Autor kapitoly: Karol Morvay
Nasledujúci text je súčasťou pripravovanej publikácie o ekonómii zdravotníctva: Zdravotníctvo – trhy, regulácia, politika.
OBSAH KAPITOLY: |
V tejto kapitole poukážeme na niektoré väzby medzi vyspelosťou ekonomiky a zdravotným stavom alebo medzi vyspelosťou ekonomiky a výdavkami na zdravotníctvo. Pravda, zrejme existuje veľa možných prístupov k hľadaniu súvislostí medzi ekonomickou úrovňou krajín a parametrami zdravia či zdravotníctva. My tu volíme niekoľko jednoduchých ukážok: vzťah medzi ekonomickou úrovňou a strednou dĺžkou života; vzťah medzi ekonomickou úrovňou krajiny a výškou výdavkov na zdravotníctvo a nakoniec vzťah medzi ekonomickou úrovňou a váhou verejných výdavkov na zdravotníctvo. Ako ukazovateľ ekonomickej úrovne (či vyspelosti ekonomiky) budeme používať úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) v prepočte na obyvateľa v tzv. parite kúpnej sily. Ide o štandardný ukazovateľ vyspelosti ekonomiky používaný medzinárodnými inštitúciami.
Čo sa týka výdavkov na zdravotníctvo, iná kapitola tejto publikácie im bude venovať zvláštnu pozornosť (vrátane odkazov na relevantnú literatúru). Tu s nimi pracujeme len v tej miere, v akej sa to zdá osožné pre ukážku ich vzťahu k ekonomickej úrovni krajiny.
Pri uvažovaní o vzťahoch medzi ekonomickou úrovňou a parametrami zdravia/zdravotníctva treba mať na pamäti, že ekonomické parametre nie sú výlučným (a niekedy ani nie sú tým najdôležitejším) určujúcim faktorom vývoja parametrov zdravia či zdravotníctva. Preto nemožno očakávať tesný vzťah medzi týmito parametrami a nemožno ani „vynucovať“ interpretáciu zmien v parametroch zdravia/zdravotníctva cez zmeny v ekonomickom rozvoji krajiny.
Tak, ako potrebujeme jedným parametrom koncentrovane vyjadriť ekonomickú úroveň (pre dobrú medzinárodnú porovnateľnosť tu použijeme HDP na obyvateľa), potrebujeme jedným parametrom koncentrovane vyjadriť aj stav zdravia. Na tento účel je vhodný ukazovateľ strednej dĺžky života. Tento ukazovateľ vyjadruje priemerný počet rokov, ktorých prežitie môže očakávať obyvateľ danej krajiny pri svojom narodení (life expectancy).
Vzťah medzi strednou dĺžkou života a úrovňou ekonomiky odráža tzv. Prestonova krivka[1]. Prestonova krivka odráža, že jednotlivci narodení v bohatších krajinách môžu očakávať, že budú (v priemere) žiť dlhšie ako tí, ktorí sa narodili v chudobných krajinách. Pravdaže, táto zákonitosť nie je rovnaká pri každej úrovni ekonomiky:
Schéma 1: Prestonova krivka
Možno tak (s nevyhnutnou dávkou tolerancie) zovšeobecniť, že ak stúpne ekonomická úroveň krajiny, zrejme stúpne aj stredná dĺžka života. Krajina sa tak posunie po Prestonovej krivke nahor a doprava. Okrem posunu po krivke je prípustný aj posun celej krivky (Preston, 1975). To znamená, že môže dôjsť k posunu v očakávanej dĺžke života vo väčšine krajín bez ohľadu na ekonomickú výkonnosť.[2] Takýto posun celej krivky môže nastať napr. v dôsledku zlepšenia technológií v zdravotnej starostlivosti (schéma 2, podrobnú analýzu týchto posunov prinášajú napr. Georgiadis, Pineda a Rodríguez, 2010).
Schéma 2: Vývoj technológií posúva Prestonovu krivku
Dôležitým poznatkom Prestonových výskumov bol posun krivky nahor v priebehu 20. storočia. To znamená, že stredná dĺžka života sa zvýšila vo väčšine štátov, nezávisle od zmien v ekonomickej úrovni (príjmoch). Stalo sa tak pravdepodobne vplyvom technologických zmien, vzdelávania, vakcinácie, zlepšených služieb verejného zdravotníctva, rehydratačnej terapie, lepšej výživy a s tým súvisiacimi ďalšími priaznivými exogénnymi faktormi. Podľa Prestona bol tento, od ekonomickej úrovne nezávislý, nárast strednej dĺžky života najvýraznejší v chudobných krajinách. Existuje však aj príklad opačného posunu (posun krivky alebo aspoň jej časti nadol): Vo viacerých chudobných krajinách Subsaharskej Afriky bol zaznamenaný pokles strednej dĺžky života na konci 20. a začiatku 21. storočia v dôsledku epidémie HIV/ AIDS, hoci ukazovateľ ich ekonomickej úrovne v tomto období vzrástol (Bloom a Canning, 2007). V tomto prípade teda posun krivky nebol vyvolaný zmenou technológií v zdravotníctve, ale iným exogénnym (mimoekonomickým) faktorom: rozmachom novej nákazlivej choroby.
Graf 1: Prestonova krivka na báze údajov vybraných krajín z roku 2009
Ide o výber krajín (s rôznou úrovňou ekonomického rozvoja a v rôznych regiónoch).
Zdroj: WHO a IMF WEO Database.
Graf 2: Prestonova krivka na báze údajov vybraných krajín z roku 1990
Poznámka: Údaje o strednej dĺžke života sa vždy viažu k roku 1990. V prípadoch, keď nebol k dispozícii údaj o HDP per capita v PPP k tomu istému roku, použili sme údaj z najbližšieho roku, za ktorý už bol k dispozícii (spôsobuje to možné menšie skreslenie výsledkov v krajinách ako Zimbabwe či Afganistan).
Ide o výber krajín (s rôznou úrovňou ekonomického rozvoja a v rôznych regiónoch).
Zdroj: WHO a IMF WEO Database
Jedným z frekventovaných ukazovateľov pri ekonomickej analýze systému zdravotníctva je výška výdavkov na zdravotníctvo. Keďže samotný objem týchto výdavkov za jednotlivé krajiny nie je vhodný na medzinárodné porovnávanie (lebo ekonomiky krajín sú nerovnako veľké, s nerovnakým počtom obyvateľov a pod.), bežne sa používajú pomerové ukazovatele:
Pomer zdravotných výdavkov k HDP sa v skupine štátov EÚ pohybuje od 4,5 % do 11 % (2010), pričom je zaujímavé, že výkonnostne slabšie ekonomiky majú v rámci toho intervalu skôr nižšie hodnoty (v grafe 3 sú tieto krajiny koncentrované vpravo, pri nižších hodnotách podielu zdravotných výdavkov). Vzniká tak predpoklad, že existuje nejaká väzba medzi úrovňou ekonomiky a podielom zdravotných výdavkov. Túto väzbu je možné vďaka dostupnosti dát (databázy WHO) znázorniť v globálnom meradle. Ako ukazovateľ úrovne ekonomiky opäť využívame HDP na obyvateľa (per capita) v parite kúpnej sily PPP. Tento ukazovateľ úrovne ekonomiky kombinujeme s podielom zdravotných výdavkov (pomer výdavkov na zdravotníctvo k HDP v %). V grafe 4 je približne 140 kombinácií ekonomickej úrovne a podielu výdavkov na zdravotníctvo.
Medzi ekonomickou úrovňou a podielom zdravotných výdavkov existuje priama závislosť (s rastom ekonomickej úrovne prevažne rastie aj podiel zdravotných výdavkov, je však skôr slabá (značné rozptýlenie hodnôt, veľa „výnimiek“, nízke hodnoty meradiel štatistickej závislosti). Za povšimnutie stojí, že napr. medzi najmenej výkonnými ekonomikami (ľavá časť grafu 4) možno nájsť také, v ktorých je podiel zdravotných výdavkov mimoriadne nízky (okolo 2 % HDP) aj také, v ktorých je tento podiel mimoriadne vysoký (nad 13 %- teda podstatne vyšší ako vo väčšine podstatne ekonomicky vyspelejších krajín!). Ak zúžime záber na vyspelé ekonomiky (súbor štátov OECD, graf 5), je výsledok lepšie čitateľný. Hodnoty podielu zdravotných výdavkov vo vyspelejších ekonomikách sú už menej rozptýlené (odhliadnuc od výnimočnej hodnoty v USA) a lepšie vynikne spojitosť medzi ekonomickou úrovňou a podielom výdavkov na zdravotníctvo.
Cez body znázorňujúce kombinácie ekonomickej úrovne a podielu zdravotných výdavkov je v grafoch 4 a 5 položená priamka znázorňujúca funkciu závislosti medzi týmito veličinami. Vypovedá o tom, aká je štatisticky najpravdepodobnejšia výška podielu zdravotných výdavkov pri danej úrovni ekonomickej výkonnosti krajiny. Body pod čiarou označujú krajiny s relatívne nízkym podielom zdravotných výdavkov vzhľadom na výkonnosť ekonomiky. Nad touto čiarou sú ekonomiky, ktorých podiel zdravotných výdavkov je vzhľadom na výkonnosť ekonomiky vysoký. Zisťujeme, že hodnoty za SR sú blízko priamky znázorňujúcej trendovú funkciu (v grafe 4). Podľa pozície trendovej priamky vyplýva, že hodnote ekonomickej výkonnosti mierne nad 20 000 USD PPP (čo je úroveň SR v roku 2009) zodpovedá najpravdepodobnejší podiel zdravotných výdavkov okolo 8 % HDP. Hodnota za SR bola v danom roku 8,5 %. Preto je bod označujúci kombináciu týchto veličín za SR mierne nad trendovou čiarou[3]. Existuje však značný počet krajín, ktorých hodnoty sú výrazne vzdialené od tejto priamky. Možno nájsť veľa prípadov krajín, v ktorých je podiel zdravotných výdavkov vzhľadom na výkonnosť ekonomiky netypicky vysoký (azda najvýraznejším prípadom je Sierra Leone s podielom zdravotných výdavkov takmer 14 % HDP pri úrovni ekonomiky iba necelých 800 USD PPP na obyvateľa). Za opačný extrém možno považovať malé bohaté štáty Perzského zálivu. V grafe 4 je z nich zahrnutý Bahrajn[4] (podiel zdravotných výdavkov iba 4,5 % HDP, pri výkone ekonomiky viac ako 27 000 USD PPP na obyvateľa). Môžeme tak zhrnúť, že medzi ekonomickou úrovňou krajín a podielom zdravotných výdavkov existuje priama závislosť, je však relatívne slabá a existujú výrazné individuálne rozdiely medzi krajinami.
Graf 3: Výdavky na zdravotníctvo ako % z HDP (vyspelé ekonomiky Európy a USA, 2009)
Zdroj: Eurostat
Graf 4: Kombinácie ekonomickej úrovne a podielu výdavkov na zdravotníctvo (globálny pohľad, údaje 2009)
Zdroj: WHO a IMF WEO Database
Graf 5: Kombinácie ekonomickej úrovne a podielu výdavkov na zdravotníctvo (vyspelé ekonomiky, členské štáty OECD, 2009)
Použité skratky krajín: A – Rakúsko, Aus – Austrália, B – Belgicko, BG – Bulharsko, CAN – Kanada, CH – Švajčiarsko, Cy – Cyprus, CZ – Česko, D – Nemecko, DK – Dánsko, E – Španielsko, Est – Estónsko, F – Francúzsko, Fin – Fínsko, Gr – Grécko, H – Maďarsko, I – Taliansko, IR – Írsko, Is – Izrael, J – Japonsko, Kor – Južná Kórea, LAT – Lotyšsko, LV – Litva, Mex – Mexiko, MT – Malta, NL – Holandsko, Nor – Nórsko, NZ – Nový Zéland, PL – Poľsko, Port – Portugalsko, Ro – Rumunsko, Slo – Slovinsko, SR – Slovensko, Swe – Švédsko, TR – Turecko, UK – Spojené Kráľovstvo
Zdroj: WHO a IMF WEO Database
Najvyššiu hodnotu podielu zdravotných výdavkov dosahujú USA (16,2 % HDP v roku 2009). Najnižšia je hodnota tohto podielu v krajinách ako Konžská demokratická republika (podiel zdrav. výdavkov 2 % HDP, výkonnosť ekonomiky 330 USD PPP na obyvateľa) alebo Mjanmarsko (podiel zdrav. výdavkov 2 % HDP, výkonnosť ekonomiky 1200 USD PPP na obyvateľa).
Je pozoruhodné, že existuje aj vzťah medzi ekonomickou úrovňou a pomerom medzi verejnými a súkromnými výdavkami na zdravotníctvo. Na dokumentovanie tu použijeme podiel verejných výdavkov na celkových zdravotných výdavkoch. V prípade chudobnejších krajín je značný rozptyl hodnôt podielu verejných výdavkov (graf 6). Ale ak zameriame pozornosť na krajiny s úrovňou nad 20 000 tis. USD na obyvateľa (v parite kúpnej sily), zistíme, že vo väčšine krajín (iba s dvomi výnimkami) majú verejné výdavky väčšinový podiel na celkových výdavkoch na zdravotníctvo. Prevláda podiel verejných výdavkov medzi 60 % až 85 % z celkových výdavkov na zdravotníctvo.
Graf 6: Kombinácie ekonomickej úrovne a podielu verejných výdavkov na celkových výdavkoch na zdravotníctvo (globálny pohľad, 2009)
Zdroj: WHO a IMF WEO Database
Ak opäť pohľad zúžime na vyspelé ekonomiky (krajiny OECD), zisťujeme mimoriadnu hodnotu v USA (ako v jedinej krajine OECD je v USA podiel verejných výdavkov na celkových zdravotných výdavkoch menší ako 50 %). V prevažnej väčšine krajín je podiel verejných zdravotných výdavkov na intervale 69 % až 85 % (2010). Na Slovensku bol podiel verejných zdravotných výdavkov vzhľadom na pomery vo vyspelých ekonomikách (a hlavne vzhľadom na pomery v štátoch EÚ) ešte relatívne nízky.
Graf 7: Podiel verejných výdavkov na celkových výdavkoch na zdravotníctvo v % (krajiny OECD, 2010)
Zdroj: OECDStatExtracts
Bloom, D. E. – Canning, D.(2007): Commentary: The Preston Curve 30 years on: still sparking fires. International Journal of Epidemiology Volume 36, Issue 3. Dostupné: http://ije.oxfordjournals.org/content/36/3/498.full
Georgiadis, G.- Pineda, J.- Rodríguez, F. (2010): Has the Preston Curve Broken Down? Human Development Research Paper 2010/32. Dostupné: http://hdr.undp.org/en/reports/global/hdr2010/papers/HDRP_2010_32.pdf
Hsiao, W. – Heller, P. S. (2007): What Should Macroeconomists Know about Health Care Policy? IMF Working Paper WP/07/13. Dostupné: http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2007/wp0713.pdf
Preston, S. H. (1975, 2007): The changing relation between mortality and level of economic development. International Journal of Epidemiology Volume 36, Issue 3. Dostupné: http://ije.oxfordjournals.org/content/36/3/484.full
Štatistické online databázy WHO, IMF World Economic Outlook Database, OECD StatExtracts, Eurostat.
[1] Je pomenovaná podľa Samuela H. Prestona (ktorý popísal tento vzťah vo svojom článku „The Changing Relation between Mortality and Level of Economic Development“ v časopise Population Studies, 1975).
[2] Preston vyčíslil, že zlepšenie zdravotníckych technológií (pohyb krivky nahor) priniesol 75 % až 90 % celkového nárastu strednej dĺžky života, rast príjmu (pohyb po krivke) priniesol zvyšnú časť. Aj spomenutý rast technológií je nejakým spôsobom prepojený s rastom ekonomickej úrovne. Pre chudobnejšie krajiny je nutný ekonomický rast pre zlepšenie zdravia, keďže aj relatívne lacnejšie technológie sú spojené s nákladmi adopcie, kvôli ktorým môžu byť tieto technológie pre menej rozvinuté krajiny nedostupné. Bližšie k týmto otázkam Preston, S. H. (1975, 2007).
[3] Pravda, bolo by možné namietať, že práve v danom roku bola hodnota podielu zdravotných v SR mimoriadne vysoká (kvôli verejným výdavkom na podporu najväčšej zdravotnej poistenie) a preto možno túto hodnotu považovať za výnimočnú, nezodpovedajúcu obvyklému podielu výdavkov. Obvyklá hodnota je totiž o 1 až 1,5 percentného bodu nižšie. Ak by sme vzali do úvahy túto „obvyklú“ hodnotu, bod označujúci SR v grafe by už bol pod trendovou čiarou.
[4] Graf 9.5 nezahŕňa štáty ako Katar, Kuvajt alebo Spojené Arabské Emiráty. Ich ekonomické proporcie sú veľmi odlišné od iných vyspelých ekonomík. Prejavuje sa to mimo iného aj v extrémne nízkom podiele zdravotných výdavkov pri mimoriadne vysokej hodnote HDP na obyvateľa.