—
Ing. Richard Sulík (*12. januára 1968, Bratislava) je ekonóm, podnikateľ, politik, bývalý predseda parlamentu (júl 2010 – október 2011), predseda liberálnej strany Sloboda a Solidarita a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Je autorom daňovej reformy z roku 2003 (rovná daň) a konceptu paradgimatickej reformy daňového a odvodového systému (odvodový bonus).
Richard Sulík ako dvanásťročný emigroval s rodičmi do Mníchova. Počas pobytu v Nemecku začal študovať fyziku, neskôr prešiel na ekonómiu, ktorú po zmenách vo východnej Európe nedokončil. Po revolúcii sa v roku 1991 natrvalo vrátil na Slovensko, kde v roku 2003 dokončil štúdium na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave so špecializáciou Dane a daňové poradenstvo a diplomovú prácu spracoval na tému „Daňová reforma SR“. S náčrtom rovnej dane ako študent piateho ročníka oslovil ministra financií Ivana Mikloša. Mikloš ho vybral za svojho poradcu, aby vypracoval koncepciu daňovej reformy, ktorá bola definitívne schválená v decembri 2003 v parlamente.
Po návrate na Slovensko v roku 1991 založil firmu FaxCopy, poskytujúcu služby v oblasti kancelárskej techniky. Firmu viedol do roku 2001, v roku 2006 predal jej akcie. V máji 2004 sa stal riaditeľom bratislavskej mestskej firmy OLO a.s. s cieľom vykonať reštrukturalizáciu, ktorej sa venoval do roku 2006. Od novembra 2005 do júna 2006 pôsobil aj ako poradca ministerky sociálnych vecí, práce a rodiny. V júli 2006, krátko po parlamentných voľbách, sa stal opäť poradcom ministra financií, tentokrát Jána Počiatka. Z tohto postu odišiel v apríli 2007.
Richard Sulík na ustanovujúcom kongrese 28. marca 2009 v Bratislave založil liberálnu stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a stal jej predsedom. Strana SaS sa prezentuje ako pravicová liberálna strana nových ľudí, ktorých znepokojujú súčasné pomery. Dôraz kladie na osobné a ekonomické slobody a na základnú mieru solidarity v spoločnosti.
Po úspechu strany SaS v parlamentných voľbách 12. júna 2010 (12,14 %) sa stal predsedom Národnej rady SR a strana SaS sa stala súčasťou stredopravej vládnej koalície, ktorú viedla Iveta Radičová a tvorilo ju 5 zástupcov SDKÚ, štyria zástupcovia SaS, traja zástupcovia KDH a traja zástupcovia MOST-HÍD.
Rozkol v koalícii, kedy SaS odmietla podporiť vládny návrh slovenskej účastni na tzv. Eurovale, vyvrcholil 13. októbra 2011, čo malo za následok pád vlády a vyhlásenie predčasných volieb. Richarda Sulíka následne odvolali z postu predsedu parlamentu a novým predsedom sa až do predčasných volieb stal Ján Hrušovský (KDH).
Pred predčasnými voľbami v marci 2012 sa v médiách objavili kompromitujúce nahrávky v súvislosti s vynášaním informácií o zákulisí slovenskej politiky, ktorého účastníkom mal byť i Sulík. Táto skutočnosť zrejme ovplyvnila aj výsledky volieb 2012, po ktorých sa strana SaS takmer nedostala do parlamentu (5,88%).
Sulík v súčasnosti pôsobí ako predseda strany SaS, člen klubu SaS, poslanec Národnej rady SR a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Je autorom viacerých publikácií, pravidelne ovplyvňuje politické dianie v podobe rôznych blogov, článkov alebo rozhovorov a prednáša na Health Management Academy.
Richard Sulík je rozvedený, v súčasnosti žije s družkou a má štyri deti.