—
Téma, či jednu alebo viac zdravotných poisťovní, nie je v Európe ojedinelá. O zavedení plurality sa vášnivo diskutuje v Maďarsku (kde majú zatiaľ štátny monopol), vo Švajčiarsku zasa navrhli opačnú cestu – od plurality k monopolu. Keďže sa podobnými úvahami zaoberajú aj tvorcovia súčasnej zdravotnej politiky na Slovensku, pozrime sa na túto švajčiarsku iniciatívu bližšie. V referende 11. marca 2007 ju 71 % hlasujúcich Švajčiarov odmietlo.
Švajčiarsky poistný systém je založený na povinnom poistení v niektorej zo zdravotných poisťovní. Tých na trhu dnes pôsobí 87 – niektoré celoštátne, niektoré len na úrovni kantónov, iné sú zamerané na vybrané profesné skupiny. Žiadna poisťovňa nesmie odmietnuť prijať poistenca, ktorý spĺňa zameranie poisťovne. Poistné si určuje zdravotná poisťovňa sama podľa rôznych zdravotných plánov (napr. podľa ochoty klienta znášať spoluúčasť), nie však podľa rizika alebo výšky príjmu klienta. Výška poistného pre deti môže byť stanovená nižšie. Medzi poisťovňami prebieha prerozdelenie zdrojov podľa indexu rizika.
Pre časť populácie (30 %) platí úľava na poistnom, ktorú kompenzuje štát. Úľava sa týka nízkopríjmových a nemajetných osôb a jej výška sa líši kantón od kantónu. Celková výška tejto štátnej dotácie v roku 2005 predstavovala 17,3 % zdrojov zdravotných poisťovní z poistného. Náklady na správu (mzdy, budovy, marketing, informačný systém) všetkých poisťovní tvorili spolu 5,4 % celkových nákladov zdravotných poisťovní.
Iniciatíva za jednotnú sociálnu zdravotnú poisťovňu pochádza z dielne Sociálnodemokratickej strany Švajčiarska. Projekt predstavili argumentami (Rámček), ktoré sa dajú zhrnúť do týchto bodov:
Hlavné protiargumenty odporcov boli:
Spolková rada ako i parlament odporúčali inciatívu nepodporiť. Švajčiarska lekárska komora zaujala neutrálny postoj, hoci sa zhodla na tom, že predložený návrh problémy zdravotníctva uspokojivo nevyrieši. Pozitívom inciatívy bolo podľa lekárov jasné odlíšenie sociálneho a súkromného zdravotného poistenia, negatívum predstavovali obavy zo vzniku adminstratívneho, finančného a centralistického „monštra“. Vyjadrili tiež pochybnosti, či sa takejto organizácii podarí naozaj znížiť prevádzkové náklady.
Účasť v referende dosiahla 44,9 %, za systém jednej poisťovne sa vyslovilo 28,8 % hlasujúcich. Najmenej prívržencov mal tento návrh v kantónoch s prevažujúcou nemčinou, naopak, vo francúzskych a talianskych kantónoch si návrh získal vyššiu podporu.
Po neúspechu v refrende švajčiarski sociálni demokrati žiadajú zvýšenie transparentnosti v zdravotných poisťovniach a zlepšený dohľad nad ich činnosťou.
|
Zdroj: soziale-krankenkasse.ch