—
Odborári a zamestnávatelia počas pondelkového rokovania Hospodárskej a sociálnej rady neodporučili prijať navrhované znenie nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Navrhovaná verejná minimálna sieť, najmä čo sa týka poskytovateľov koncovej siete, je definovaná len na poskytovateľov štátu a je pomerne dosť značne predimenzovaná,“ povedal Peter Ottinger z Asociácie nemocníc Slovenska.
„Sociálni partneri neodporučili tento návrh minimálnej siete na ďalší legislatívny postup,“ uviedol viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš. Podľa neho by sa kvôli navrhovanému nariadeniu zhoršila dostupnosť zdravotníckych zariadení. „Je treba kvalitne posúdiť demografiu a dostupnosť jednotlivých rajonizácií,“ skonštatoval. Výhrady k materiálu rezortu zdravotníctva má aj Asociácia nemocníc Slovenska, člen Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. „Navrhovaná verejná minimálna sieť, najmä čo sa týka poskytovateľov koncovej siete, je definovaná len na poskytovateľov štátu a je pomerne dosť značne predimenzovaná,“ povedal Peter Ottinger z Asociácie nemocníc Slovenska.
Nariadenie vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti predložilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR do pripomienkového konania v júni tohto roka. Okrem iného by prostredníctvom neho malo prísť k rozšíreniu minimálnej siete nemocníc. Tú v súčasnosti tvorí 34 štátnych zdravotníckych zariadení. Tie by podľa materiálu mali v budúcnosti tvoriť tzv. koncovú sieť. Do minimálnej siete by však malo nanovo patriť aj minimálne 37 nemocníc, ktoré by predstavovali tzv. pevnú sieť.