—
Analýza porovnáva ceny a úhrady stovky najnákladnejších ATC skupín liečiv na Slovensku a v Českej republike.
Na základe nákladov zdravotných poisťovní na receptové lieky za obdobie od 1. 7. 2004 do 30. 6. 2005 sa zostavilo poradie najnákladnejších skupín liekov. Skupiny liekov boli prevzaté z kategorizácie MZ SR a zohľadňovali ATC skupinu a prípadne aj cestu podania, liekovú formu a množstvo účinnej látky v jednej dávke. Ceny a úhrady v SR aj ČR sú platné od 1. 1. 2006. Pre každú skupinu bola vypočítaná najnižšia cena za štandardnú dávku liečiva (ŠDL), ktorú udáva kategorizácia MZ SR, ktorá bola očistená od marží distribútora a lekárne a od DPH, ktoré sú odlišné v oboch štátoch. Rovnakým postupom sa „očistila“ úhrada za štandardnú dávku liečiva. Všetky údaje boli prepočítané na SKK kurzom NBS k 13. 2. 2006.
Tabuľku porovnávajúcu top 100 ATC skupín si môžete stiahnuť (vo formáte PDF).
Sto najnákladnejších skupín liekov predstavuje na Slovensku viac než polovicu (50,9 %) nákladov zdravotných poisťovní na lieky. 42 % z nich má z pohľadu poisťovní výhodnejšiu úhradu na Slovensku, 58 % v Českej republike. Ceny boli u 62 % nižšie v SR než v ČR.
Aj keď v top 100 prevažovali liekové skupiny s vyššou úhradou na Slovensku než v ČR, až takmer polovica z týchto skupín mala cenu v SR nižšiu (27 prípadov z 58, teda 47 %).
Až 61 % liekovych skupín s cenou za ŠDL (v SR) do 10 Sk malo v SR nižšiu úhradu. U liekových skupín s cenou nad 10 Sk za ŠDL to bolo len 25 %.
Pri antibiotikách, ktoré na Slovensku na rozdiel od Českej republiky nie sú nikdy plne hradené, sú ceny aj úhrady v SR výrazne nižšie, niekedy až o viac ako o polovicu. z liečiv, ktoré nemajú na trhu generiká, malo až 82 % v SR vyššiu úhradu než v ČR (na rozdiel od liečiv s generikami, kde malo vyššiu úhradu v SR oproti ČR len 41 %).
Ak by sa úhrady pri jednotlivých skupinách nastavili na nižšiu z oboch súčasných úrovní úhrady za štandardnú dávku liečiva (v ČR a v SR), pre slovenský úhradový systém by to znamenalo úsporu 1,4 mld Sk ročne (11,2 % nákladov poisťovní na top 100 skupín liekov). Český systém zdravotného poistenia by pri rovnakom opatrení a za predpokladu porovnateľnej spotreby ako v SR ušetril 1,2 mld Sk ročne.
Ceny a úhrady v týchto skupinách liekov sa medzi oboma krajinami líšia. Rozdiely sú okrem iného spôsobené odlišným prístupom k liekovej politike v kategorizačných komisiách na ministerstvách zdravotníctva oboch krajín. Výsledkom nie je jednoznačné určenie, ktorý systém je efektívnejší. Oba sa však môžu navzájom od seba „učiť“ a prispieť tak k efektívnejšiemu využívaniu solidárnych zdrojov. Už len pri mechanickom prevzatí výšky výhodnejších úhrad by došlo k úspore verejných zdrojov vo výške 1,4 resp. 1,2 mld Sk.