Česi pripravujú poplatky: 30 Kč za návštevu lekára

streda, 11. apríl 2007, 11:18

Od 1. januára 2008 budú pacienti v Českej republike platiť za návštevu ambulancie praktického lekára, špecialistu alebo stomatológa či za liek na recepte manipulačný poplatok 30 Kč. Za deň v nemocnic by sa malo platiť 60 Kč, za návštevu pohotovosti bez následnej hospitalizácie 90 Kč.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý české ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na pripomienkové konanie. Od poplatku by mali byť oslobodené preventívne prehliadky, kontrolné vyšetrenia ako i odoslanie na špecializované vyšetrenie. Vybrané poplatky by mali zostať príjmom poskytovateľov (lekárov, nemocníc, lekárnikov).

Na regulačných poplatkoch a doplatkoch za lieky by pacient nemal ročne zaplatiť viac ako 5000 korún, vyššiu mieru spoluúčasti mu bude refundovať zdravotná poisťovňa. Do päťtisíckorunového limitu sa nemajú započítavať hospitalizácie a doplatky za lieky, ktoré budú drahšie než najlacnejší dostupný variant pre danú diagnózu.

Cieľom zavedenia poplatkov je podľa českého ministra zdravotníctva Tomáša Julínka zníženie nadspotreby zdravotnej starostlivosti. Česi (podobne ako Slováci) navštevujú lekára výrazne častejšie ako je európsky priemer. Ako uviedol hovorca rezortu Tomáš Cikrt pre Lidové noviny, „odhadovaný celkový přínos pro zdravotnictví se pohybuje někde mezi 3,5 až 4 miliardami korun.“

Česká opozícia návrh ostro kritizuje. Bývalý prezident Českej lekárskej komory a sociálnodemokratický minister zdravotníctva David Rath povedal pre Lidové noviny: „Ministr Julínek přichází s velmi tvrdým návrhem, který předčil nejčernější očekávání. Jen potvrzuje, že ODS před volbami lhala, když slibovala, že finanční spoluúčast ve zdravotnictví nebude povinně zvyšovat.“ Vymáhanie poplatkov od pacientov považuje za nedôstojné pre lekárov.

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia