Príbeh DRG: (4) Ostrá prevádzka?

utorok, 29. december 2015, 19:58

Keď som začal písať tento seriál o DRG (viď prvý, druhý, tretí diel), dúfal som, že s pribúdajúcimi dielmi budem stále konkrétnejší. Že kým sa dostanem k poslednému dielu, bude už jasné, čo mám doň napísať. Z tohto ospravedlňujúceho úvodu asi tušíte, že môj optimizmus nebol na mieste. DRG, ľudovo nazývané aj „platba za diagnózu“, je stále zahalené v hmle.

Pritom od prvého januára budúceho roku má byť spustená ostrá prevádzka DRG. Aspoň tak to avizuje šéf Centra pre klasifikačný systém pri ÚDZS Stanislav Žiaran.

Diabol je naďalej ukrytý v detailoch

Žiadna z nevyriešených otázok zatiaľ nebola zodpovedaná. Naďalej nie sú jasné parametre DRG, o ktorých sme písali v minulých dieloch. Nie je jasná cestovná mapa zavádzania DRG, napríklad dĺžka prechodného obdobia. Nie je jasné, či budú mať poisťovne jednotnú alebo rozdielnu základnú sadzbu. Ani to, aké všetky položky budú hradené nad rámec DRG paušálu. A tak podobne.

Nemocnice už dva roky vykazujú paralelne – to znamená, vykazujú „po starom“ ukončené hospitalizácie, za ktoré dostávajú zaplatené od poisťovní. A vykazujú aj „po novom“, v DRG kódovaní.

Akurát za posledné dva roky im nik nedal nijakú spätnú väzbu. Ani len takú, že aké chyby robia vo vykazovaní. Tie sa s pribúdajúcim časom zrejme zväčšujú. Školeniami správneho kódovania neprešli všetci. Odvtedy uplynuli už dva roky, pamäťová stopa slabne. Keďže DRG vykazovanie nie je zaplatené, kvalita vykazovania prirodzene klesá.

„Ostrá“ nie je tak úplne ostrá

„Ostrá prevádzka“ má znamenať len toľko, že nemocnice budú v prvom roku dostávať informáciu, koľko by boli bývali zarobili, ak by boli bývali odmeňované cez DRG. Čo ale v skutočnosti nebudú. Ostrá prevádzka platby za diagnózu totiž nebude zahŕňať platbu za diagnózu.

Spätnú väzbu pritom mohli nemocnice dostávať už dva roky. Nedostávali ju. Najmä preto, lebo chýba maličkosť – grouper. Softvér, ktorý z vykázaných dát o hospitalizačnom prípade „vypočíta“ správnu DRG skupinu. Bez tejto pomôcky vykazované dáta v DRG nevieme čítať.

Za dva roky sme sa príliš nepohli. ÚDZS grouper nemá a ani k prvému januáru 2016 nebude mať. Obstarať ho a naprogramovať je úloha na niekoľko mesiacov, nie na pár týždňov.

Zdá sa, že štátu sa príliš do DRG nechce. „Ostrú prevádzku“ DRG preto očakávam s rozpakmi.

Ale optimizmus ma úplne neopustil. Riešením môže byť, že DRG nakoniec nezavedie štát, ale zdravotné poisťovne. Jedna z nich (Dôvera) to už aj verejne avizovala.

článok bol publikovaný v časopise In Vitro 4/2015

Štvrťročník o liekovej politike

Pharma Outlook

Sprievodca pôrodnicami

Sprievodca pôrodnicami

rodinka.sk & HPI

Prihláste sa na odber newslettera

Ak sa chcete prihlásiť k odberu newsletteru, zadajte svoju e-mailovú adresu do poľa pod týmto textom a stlačte tlačidlo.

Slovenská aliancia pre chronické ochorenia