—
Návrh poslanca J. Valockého na zmeny v lekárskej službe prvej pomoci považuje Health Policy Institute za neprijateľný z troch dôvodov:
Parlament novelou poistného zákona č. 192/2009 Z. z. zrušil povinnosť niekdajších poistencov zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne podávať ročné zúčtovanie poistného za rok 2008. Šlo o poslanecký pozmeňovací návrh v druhom čítaní, ktorý ministerstvo zdravotníctva podporilo argumentáciou priveľkej zložitosti robiť ročné zúčtovanie, keďže EZP v roku 2008 fungovala len 4 mesiace.
Nemocnice fungujú vo svete reálnej ekonomiky. Nie sú to izolované vesmíry, kde vládnu iné prírodné zákony. v krvnom obehu nemocnice kolujú tie isté peniaze ako tam, kde majú trvalý pobyt zamestnanci, dodávatelia i pacienti.
Článok bol publikovaný v Zdravotníckych novinách č. 27/2009.
Cieľom práce je stanoviť hodnotu ambulancie špecialistu, na základe súčasnej hodnoty budúceho cash flow pri zadefinovanej diskontnej sadzbe. Súčasná hodnota je spracovaná v dvoch alternatívach (kríza, nekríza) a je vyjadrená viacerými hodnotami na základe budúceho cash flow medzi rokmi 2009 – 2015 v závislosti od doby návratnosti investície za 3 roky, 5 rokov a 7 rokov.
Víťazná záverečná práca programu Manažér na Health Management Academy v akademickom roku 2008/2009.
Kvôli relatívne rýchlemu rastu miezd v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci (a v rámci toho aj miezd lekárov) v období 2007-2008 sa zlepšila relatívna cena práce lekára pri porovnaní v rámci ekonomiky SR. a navyše, aj kvôli kurzovému vplyvu, narástla relatívna cena práce lekára aj v medzinárodnom porovnaní. Lekár v SR prestáva byť „chudobným kolegom“ lekára v Maďarsku alebo Česku. Dokonca pre maďarského lekára už začína byť lukratívne pracovať v SR.
Ku koncu roka 2008 dosiahli dlhy nemocníc 273 mil. eur. Lehoty splatnosti faktúr sa predĺžili na 300 až 400 dní a na dodávateľov je zo strany riaditeľov nemocníc vyvíjaný nátlak. V tejto situácii prijalo ministerstvo zdravotníctva tri opatrenia, z ktorých jedno je protiústavné, druhé je kontraproduktívne a tretie slúži na odvedenie pozornosti.
Európsky súdny dvor vydal 19. marca 2009 rozsudky v kauzách, týkajúcich sa vlastníctva lekární nefarmaceutami v Nemecku a v Taliansku. Tieto rozsudky boli v slovenských médiách nesprávne interpretované ako "zákaz vlastníctva lekární nefarmaceutami", ktorý má údajne viesť až ku zrušeniu tretiny lekární na Slovensku. V skutočnosti ESD konštatoval niečo iné.