—
Doterajšie účinkovanie Davida Ratha na poste ministra zdravotníctva pripomína slávny román Farma zvierat od Georga Orwella. Podstata príbehu spočíva v tom, že síce sú si všetci rovní, niektoré sú si rovnejší. Aj v českom zdravotníctve existujú rovní a rovnejší.
Článok bol publikovaný na aktuálně.cz.
Veškerý nárůst příjmů a omezení zdravotní péče nařízené ministerstvem zdravotnictví dokáže v nejlepším případě dočasně omezit narůstání dluhu. Pro skutečnou stabilizaci a dlouhodobý rozvoj českého zdravotnictví je nutná zásadní reforma.
Lieková politika je komplex opatrení, ktoré pri správnom použití a nastavení pomôže efektívne využívať vzácne solidárne zdroje. Patrí medzi ne i cenová regulácia, ktorej podmnožinou je regulácia cenovej prirážky za obchodný výkon. České ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo siahnuť po úprave lineárnej sadzby cenovej prirážky – znížením z 32 % na 29 %. Niežeby v českom systéme nebol priestor na zníženie výdavkov na lieky, prijaté opatrenie však nemôže zostať jedinou zmenou, inak sa problém rastúcich výdavkov na lieky nerieši, len odsúva.
Slovenská lekárska komora (SLK) a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa už druhý mesiac nevedia dohodnúť na cene výkonov všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti. SLK v spore s VšZP argumentuje ekonomicky oprávnenými nákladmi. Jej kalkulácia vykazuje viacero závažných nedostatkov, ktoré odhaľujú skutočné jadro problémov pri dohadovaní ceny.
Mimoriadne silný rast reálneho HDP v poslednom štvrťroku 2005 (na úrovni 7,6 %) vyvolal zmiešané reakcie: okrem pocitu uspokojenia sa pri publikovaní takmer senzačného čísla celkom logicky objavili otázky o jeho príčine ako aj pochybnosti o ňom.
Nútená transformácia nemocníc na neziskovky á la Rath je mimoriadne nebezpečná z dvoch dôvodov. Po prvé, preferuje jednu právnu formu pred druhou, čím dochádza k neoprávnenej diskriminácii len na základe právnej formy. Po druhé, zachováva štát (a politické strany) ako kľúčového hráča pri obsadzovaní manažmentov v sektore nemocníc.